Ziya Selçuk: Eğitimde Kıyameti Koparmamız Lazım

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk ve birçok kesimden uzman, eğitimde kalitenin yakalanması için düzenlenen seminere katıldı.

Ziya Selçuk: Eğitimde Kıyameti Koparmamız Lazım

Milli Eğitim Bakanlığı 'ndan eğitim sistemi hakkında önemli açıklama.

Bakanlık yöneticileri, sanat, hukuk, spori medya, iş dünyası, sendika ve fikir kuruluşları ile toplumun farklı kesimlerinden uzmanlarla birlikte İstanbul 'da bir seminer yapılıyor.

2023’e Doğru Türk Eğitim Sistemi-Bulma Konferansı adı ile gerçekleşen seminerde temzilciler, eğitimde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini, eğitim kalitesini nasıl ileri taşıyabileceklerini ve kaliteli eğitim için neler yapmaları gerektiğini tartışmaya ve bu sorulara cevap bulmaya çalışıyor.

Düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptı. "Bizim bir şey yapmamız lazım." diyerek sözlerine başlayan Bakan Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

"Dahi, üstün zekalı insan sayısı bizim ülkemizin nüfusu kadar olan ülkeler var dünyada. Başka bir rekabet var, başka bir anlayış, başka bir yarış, başka bir bilim ve teknoloji var. Bizim bir şey yapmanın ötesinde kıyameti koparmamız lazım eğitimde. Bunu gerçekten yapabiliriz. Çok çok farklı bir çağ geliyor. Dijitalin, biyolojik olanın birlikte olduğu bir tekillik çağı geliyor. Bizim bu çağa hazırlanmamız lazım. Sadece gelecek için değil şimdi için bir şey yapmamız lazım. Eğitim çocukları geleceğe hazırlamak değildir. Eğitim çocukları şimdiye uyandırmaktır. Eğer şimdiye uyanmazsanız gelecek tasavvurunuz olmaz. Bizim şimdiye uyanmamız azım. Çocukları uyandırmamız lazım." dedi.

EZBERLERİ BOZMAMIZ LAZIM

"Ortak akıldan uzaklaşıp ezberleri bozmamız lazım" diyerek sözlerini sürdüren Bakan Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

"20 kişinin 18'inin ortak karar kıldığı bir ortak akıl bizim problemimizin çözümü değildir. Bizim problemimiz öyle devasa ki bizim sivri akıllara ihtiyacımız. Orta akıl ortalama akla götürür ortalama problemler söz konusuysa... Bizim sivri akıllara ihtiyacımız var. Çünkü bizim derdimiz büyük. 'Biz' olmak istemiyoruz. Eğer 'siz, biz' derseniz bu zımni olarak 'onlar' demektir. 'Biz' diyen birisi varsa 'onlar' diyordur. 'Biz' olmayı aşıp hepimiz olmak durumundayız."

Kamubulteni.com | Ankara