Yükseköğretim ile ilgili kanun tasarısı TBMM'den geçti

TBMM Genel Kurulundan geçen kanun tasarısı ile Yükseköğretimde yeni düzenlemeler yapıldı. İşte yapılan düzenlemelerin detayları.

Yükseköğretim ile ilgili kanun tasarısı TBMM'den geçti

Alınan son dakika bilgilerine göre Türkiye Büyük Millet Meclisinde bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapılması için düzenlenen kanun tasarısı, Genel Kurulda kabul edilerek yasa haline geldi. Alınan bu kararlara göre Nevşehir’de Kapadokya Üniversitesi, Ankara’da ise Ostim Teknik ve Ankara Güzel Sanatlar Üniversiteleri kurulacak.

Genel Kurulda kabul edilen Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun oylandı. Bu kanuna göre  yükseköğretim kurumları Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) ve yenilikçiler ile ilgili kamu ve özel sektör arasında işbirliği yapmak, yapılan bu işbirliği ile üretilen bilgi ve keşfedilen buluşların mülkiyet kapsamına alınması ve korunması, uygulamaya aktarılması ve sermaye şirketleri statüsünde teknoloji transfer ofisleri kurulabilecek.

Ofisin Sermayesi

Kurulacak olan ofisin sermayesi bilimsel proje araştırma kaynakları ya da döner sermayeden gelen gelirle karşılanacak.

Fen ve Mühendislik Okuyanlar

1 Ocak 2023 tarihine kadar devlet üniversitelerinde fen ve mühendislik bölümlerinde okuyan lisans öğrenciler, son sınıfa geldiklerinde son sınıflarının bir yarıyılını özel sektör işletmelerinde, Sultanbet araştırma altyapılarında veya Ar-Ge merkezlerinde geçirecek. Lisans son sınıf öğrencileri, burada geçirecekleri yarım dönem ile uygulamalı eğitimini tamamlayacak. Bu öğrencilere, uygulamalı eğitimleri esnasında asgari ücretin net tutarının yüzde 35'i ödenecek.

Kurulacak Yeni Üniversiteler

Hazırlanan yeni yasa tasarısında İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Nevşehir'de Kapadokya Üniversitesi, Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi Araştırma Geliştirme Eğitim Kalkınma ve Danışma Vakfı tarafından ise Ankara'da Ostim Teknik Üniversitesi ile Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi kurulacak.

Adı Değişecek Üniversiteler

Bunun yanı sıra yasa tasarısında bazı üniversitelerin adlarının da değiştirileceği belirtildi. Buna göre Yüzüncü Yıl Üniversitesinin adı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak, Acıbadem Üniversitesinin adı Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi olarak, Ömer Halisdemir Üniversitesinin adı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesinin adı Altınbaş Üniversitesi olarak ve Uluslararası Antalya Üniversitesinin adı Antalya Bilim Üniversitesi olarak değiştirilecek.

Kamubulteni.com  | Ankara