YÖKDİL Sınav Sonuçları Açıklandı!

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen YÖKDİL Sınavı sonuçları az önce açıklandı.Adaylar YÖKDİL Aday İşlemleri Sayfasından giriş yaparak sınav sonuçlarını öğrenebilecekler.Doktora programlarına başvuru yapacak adayların YÖKDİL den en az 55 doçentlik kadrolarına başvuru yapacak olan adayların YÖKDİL den en az 65 puan almış olmaları gerekiyor.Diğer detaylar haberimizde.

YÖKDİL Sınav  Sonuçları Açıklandı!

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen ve 5 Mart 2017 Pazar günü yapılan YÖKDİL Sınavının sonuçları az önce açıklandı. Sınava 100 bine yakın aday başvuru yapmış ve ilk oturumu 5 Mart Pazar günü gerçekleştirilmişti. YÖKDİL Sınavı YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenleniyor. YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanıyor, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştiriliyor. YÖKDİL sınavında YDS den farklı olarak adayın alanı ile ilgili dil yeterliliği ölçülüyor. Sınavda adaylara fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarından sorular soruluyor. Bu sınava da başta yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere yabancı Dinamobet dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da bu sınava katılabiliyor. YDS de olduğu gibi YÖKDİL den de adayların doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 puan almış olmaları gerekiyor. YÖKDİL sınavı Yükseköğretim Kurumunun büyük önem verdiği konulardan birisi ve önümüzdeki yıllarda İngilizceden farklı olarak Almanca, Fransızca, Arapça dillerinde de yapılması planlanıyor. Sınav yılda 2 kez yapılacak ve ücreti 75 TL olacak.

Yükseköğretim Kurulu başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ kişisel twitter hesabından sınav sonuçlarının bugün açıklanacağını duyurmuştu. Duyurudan hemen sonra yükseköğretim kurulunun resmi internet sitesinden sonuçlar açıklandı. Sınava giren adaylar Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) Aday İşlemleri Sayfası üzerinden giriş yaparak sınav sonuçlarını öğrenebilecekler. Sınav sonuçlarına itiraz etmek isteyen adaylar 27-31 Mart tarihleri arasında Yükseköğretim Kurumuna itirazlarda bulunabilecekler.

Sınav sonuç sayfasına ulaşmak için

Kamu personeli,işkur,sydv,banka personeli alım ilanlarından anında haberdar olmak için facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

Kamubulteni.com KONYA