YÖK Başkanı´ndan Müjde! Üniversitelere İki Yeni Bölüm Daha Geliyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitelere NFT ve Blockchain ile ilgili yeni bölümlerin geleceğini belirtti.

YÖK Başkanı´ndan Müjde! Üniversitelere İki Yeni Bölüm Daha Geliyor

Bazı ziyaretler için Eskişehir´de olan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nde öğrencilerle buluştu. Öğrencilerin sorularını içtenlikle yanıtlayan Özvar, üniversiteler için yeni bölümlerin açılacağını belirtti.

Özvar, "Üniversitelerimiz son 20-25 yılda fevkalade önemli adımlar attı. Dijitalleşmeyle birlikte bütün süreçleri, dijital olarak takip edebilecek programları ve yazılımları kullanmaya başladılar. Uzaktan ve açık öğretim unsuruyla eğitim öğretim, dijital dönüşümün sadece bir parçası. Çok büyük bir parçası değil. Salgın esnasında biz müfredatın bir kısmını online yapılmasını sağladık. Daha önce de online vardı, oranı yükseltmiş olduk. İyi de oldu. Eğitim öğretim aksamamış oldu. Bütün üniversitelerde uzaktan eğitim öğretim işini geliştirmeyi hedefledik. Hepimiz ciddi bir tecrübe yaşadık" dedi.

İki Yeni Program Müjdesi

Dünya üzerinde çok yaygınlaşan ve sürekli bir gelişme içinde olan Metaverse sistemi ile birlikte hayatımıza giren NFT ve Blockchain'in üniversitelere gelip gelmeyeceği hakkında kendisine yöneltilen  soruda Özvar adeta müjde verdi. Üniversitelerde bu konuları kapsayan bölüm ve programların tasarı aşamasında olduğu belirten Prof. Dr. Erol Özvar, şunları söyledi:

"Hakikaten son yıllardan en çok talep edilen, dünyada da en çok rağbeti bu alanlar görüyor. Açıkça söyleyebilirim en çok hoca ihtiyacı duyduğumuz bölümler buralar. Aranızda bu alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız varsa, hiç durmasınlar ve devam etsinler. Doğrudan bu konu ve temaları kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz şu anda."