YÖK Başkanı Açıkladı: Üniversitelerde Değişiklik

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bir son dakika açıklamasında bulundu. Saraç yaptığı açıklamada üniversitelerde yeni dönemde eğitimin nasıl olacağını, sınavların nasıl yapılacağını açıklarken ödevlerin artık daha fazla not getireceğini söyledi.

YÖK Başkanı Açıkladı: Üniversitelerde Değişiklik

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bir son dakika açıklamasında bulundu. Saraç yaptığı açıklamada üniversitelerde yeni dönemde eğitimin nasıl olacağını, sınavların nasıl yapılacağını açıklarken ödevlerin artık daha fazla not getireceğini söyledi.

12 Eylül 2020 Cumartesi 09:11
YÖK Başkanı Açıkladı: Üniversitelerde Değişiklik

Üniversitelerde değişiklik.

Üniversitelerde ilk dönemin uzaktan eğitimle yapılacak olması sonrası bir düzenleme daha yapıldı. Hürriyet Gazetesi 'nden Nuran Çakmakçı, bugün kaleme aldığı yazısında vizelerde not ağırlığının düşeceği, ödev ve projelere daha fazla puan verileceği, daha fazla önem verileceği talep edildi. 

Üniversitelerde uygulanacak Hibrit model ile ilgili ilk defa konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç , notlar için yeni bir düzenlemeye gidildiği ve üniversitelere bu konuda bir tavsiye yazısı gönderildiğine yer verildi. 

Salgın başladığından bu yana yükseköğrenimde dünya ülkelerini araştırmak için bir grup oluşturulduğunu,  ABD, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin yakından takip edildiğini ve buralarda alınan kararları dikkatli şekilde takip ettiklerini söyleyen Saraç,  "Şu anda dünyanın en iyi üniversiteleri olarak nitelendirilen üniversitelerin bile eleştiriden uzak bir model ortaya koyamadıklarını görüyoruz. Yurtdışındaki üniversiteler online ve hibrit sistemlerini kullanıyor. Tek tip 'bu en uygundur' diyebileceğimiz bir model şu anda yok. Türkiye'ye baktığımızda her ilin kendine has şartları var. Biz de YÖK olarak bu süreci, çevik yönetim, güçlü koordinasyon ve esnek kararlar alarak yönetiyoruz. Bazı öğrencilerimiz, 'niye üniversiteler teorik dersleri online, dijital yapıyor, yüz yüze öğretim istiyoruz' diyorlar. Sağlık Bakanlığı içinde bulunduğumuz şartlarda "yüz yüze eğitimi kamu sağlığı açısından tehlikeli bulduktan sonra YÖK'e ve üniversitelerimize düşen bu uyarıyı dikkate almaktır. Şu an yükseköğretim sistemine üç ay kadar önce sessiz sedasız bu döneme münhasır olmaksızın karma/hibrit eğitim modelini getirdik. Aslında yüz yüze ile uzaktan öğretimi birleştiren bu model aynı zamanda bu gibi sıkıntılı süreçleri kolaylaştırıcı, çağdaş bir model." dedi. 

KAPI KAPATILMAMALI

Üniversitelerin kapısı kapatılmamalı diyen Saraç, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Uzaktan/online/dijital öğretim, yüz yüze öğretimin alternatifi olamaz. Ancak yükseköğretim sisteminin durdurulması, üniversitelerin bir süre için kapılarının kapanması ile öğretimin online imkanlardan istifade edilerek sürdürülmesi arasında seçme durumunda kalır isek biz üniversitelerin kapatılmamasını tercih ediyoruz. Karma/hibrit sistemde bir programın yüzde 40'ına kadarının uzaktan öğretimle olmasına izin veriyoruz. Dört yıllık bir programı baz alırsak aslında olağanüstü koşularda ilk dönemlerin online, geri kalanı yüz yüze olması mümkün. Eğitimin bütünüyle ya da bir programın bütünüyle online olması söz konusu değil. Öğrencilerimizi anlıyoruz. Onların da, üniversitelerin bu kararları kendi yararlarına aldığını unutmamalarını istiyoruz. Öğrencilerimizin sağlığı olmazsa eğitim ve öğretimden bahsetmek mümkün olabilir mi?"

ÜNİVERSİTELERDE DEĞİŞİKLİK

Üniversitelerde not sisteminde değişiklik yapılmasının planlandığını söyleyen Saraç, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Geçtiğimiz dönem üniversitelerimiz bunu uyguladı. Sınavları da online yaptı. Her ne kadar bütün dünya bununla ilgili tedbirler ortaya koymuşsa da yüz yüze yapılan sınavlar kadar sıhhatli sonuç vermediğini biliyoruz. Zorlayıcı şartlar nedeniyle bu kullanılıyor. Bizim üniversitelere önerimiz, bu ölçme ve değerlendirmenin süreçlere yayılması. Yani online yapılan bir sınavın belirleyici tek faktör kılınmaması. Süreç odaklı bir ölçme ve değerlendirmeye gidilmesi. Bu da programdan programa, üniversitelerin farklı yetkinliklerine göre hocanın yüz yüze öğrenci ile görüşmesinden, ödev vermesine, proje istemesine kadar farklı şekilde sürece yayılabilir. Dijital materyallerin kavranmasına ilişkin her aşamada birtakım bariyerler konulup, konunun kavranıp, kavranmadığına yönelik ölçüler tespit edilebilir."

FİNAL SINAVLARI YÜZ YÜZE OLACAK MI?

Vize sınavlarının uzaktan yapılmasının planlandığını söyleyen Saraç, final sınavları için şimdiden bir hüküm vermenin doğru olmadığını, sınavların yüz yüze yapılabileceğini söyleyen Saraç, "Küresel salgın dinamik bir süreç. Şimdiden bütün üniversitelerimizin karar vermesi gerekmiyor. İnşallah bu sıkıntı tez zamanda kalkar ve final sınavları olması gerektiği şekilde yapılır. Ama şartlar olgunlaşmamışsa o takdirde online sınav sonuçlarının katkısının düşürülmesi ve ölçme ve değerlendirmenin sürece yayılması da doğru bir seçenek olabilir. Öğrencilerimizin sadece Türkiye'nin değil, bütün dünyanın olağanüstü bir süreçten geçtiğini, bütün ülkelerin ve bütün sektörlerin bundan zarar gördüğünü bilmeleri gerekmektedir. Doğru olan beklenti ve hedef bu süreci hiç zararsız ve hasarsız değil en az zarar ve hasarla atlatmak olmalıdır. Dünyada eğitim ve öğretim kalitesini koruyarak pandemi sürecini atlatan bir yükseköğretim sistemi veya ilk yüzde bir üniversite var mı?" dedi. 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Koçak 2020-09-12 13:12:52

Okullar açılmalı diyenler varya
Eğitimi, dersi, okulu... vs vs düşündükleri için demiyorlar
Okulların açılmasını dile getirenlerin amacı;ailesinden habersiz rahatça hareket edip istediklerini yapabilmek
Ha diyorlar ya;eğlence yerleri, düğünler, cafeler... vs vs. Her yer acik diye
E peki hiç mi düşünmüyorlar bu açık yerlere gitmek isteğe bağlı
Ama okullar açılırsa isteğe bağlı değilde mecburen gitmek zorunda kaldıklarını
Lütfen biraz düşünerek konuşun
Emin olun ki Sizin bu düşünduklerinizi bu karari alanlar da düşünüyor
O yüzden kendi menfaatlerinizi değilde bütün toplumum menfaatini düşünüp konuşun.
Herseyi devletten beklemeyin biraz da taşın altina siz elinizi koyun

Avatar
murat 2020-09-12 10:31:41

eğitimleruzaktan eğitim şeklinde olsun ama sınavlar yüzyüze olsun

Avatar
Rabia 2020-09-12 11:53:31

Türkiye de her şey serbest ama eğitim yasak niye corona var corona tatil yerlerine eylence mekanlarına düğünlere uğramıyor mu acaba

Avatar
Murat 2020-09-12 11:56:55

Her yeri açın denizi orayı burayı sonra gençleri düşünüyoruz o yüzden açmıyoruz diyin böyle bir mantık olabilir mi ya ? O kadar genç uzaktan eğitim aldı ve ne kazandı ne öğrendi kimse hiç bir şey bilmeden mezun oldu siz anca kendinizi düşünüyorsunuz eğitim sistemi tamamen bitiyor okullar açılmalı

Avatar
Salih topraklı 2020-09-12 09:54:07

Tatil yerleri ve düğünlerin açılması halk sağlığı açısından tehlike arzetmiyo zaten ,dahiller yığınla insan kaynıyo yaptığınız üşengeçlijyen başka birşey değil.

Avatar
Rabia 2020-09-12 11:52:07

Türkiye de her şey serbest ama eğitim yasak niye corona var corona tatil yerlerine eylence mekanlarına düğünlere uğramıyor mu acaba

Avatar
serdar 2020-09-12 12:30:38

eğitim için seyreltmeli olsun diyecem ancak dışarda yine herkes iç içe olacak bence yetkililerde ne yapacağını şaşırdı çaresiz kaldı salgın karşısında

Avatar
Sibel 2020-09-12 12:51:54

Cidden bıktım artık ya hiç mi bizi düşünmüyorsunuz ya önce üniversiteleri online olmasına zorladınız sonra aciklama yapip biz universitelerin kapatilmamasi taraftariyiz diyosunuz bu nasil bi celiskidir ya cidden okuduğuma okuycagima bin pişman ettirdiniz sayenizde kimsede gelecek planı kalmadı tskler.