YÖK Az Önce Duyurdu! Koronavirüslü Öğrencilerin Üniversite Kayıtlarıyla İlgili Yeni Karar!

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, koronavirüs hastası ve karantinada olan öğrencilerle ilgili bir açıklama yayımladı.

YÖK Az Önce Duyurdu! Koronavirüslü Öğrencilerin Üniversite Kayıtlarıyla İlgili Yeni Karar!

Üniversite kayıt sürecinde koronavirüs hastası olması ya da karantinada bulunması nedeniyle kayıt yaptıramayacak öğrencilerin, kayıt hakları 15 gün müddetince saklı tutulacak. YÖK'ün resmi sayfasından, "YÖK'TEN KOVİD-19 HASTASI VE KARANTİNADA OLAN ÖĞRENCİLERE KAYIT MÜJDESİ" başlığı altında yayımlanan resmi duyuruda şu ifadeler görüldü: 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye yerleşen ancak küresel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası olması ve karantinada bulunması nedeniyle kayıt yaptıramayacakların, kayıt haklarının 15 gün müddetince saklı tutulmasını kararlaştırdı.

YÖK, Kovid-19 nedeniyle karantinada olup üniversitelere kayıt yaptırması gereken öğrencilerin “mağduriyet yaşamamaları" için yeni bir karar aldı.

Üniversitelere gönderilen karara göre, 2 Eylül'de Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında Yükseköğretim Kurumları Sınavı  (YKS) işlemleri sırasında bir yükseköğretim kurumuna yerleşen ancak “korona hastası ve karantina altında olmaları nedeniyle kayıt yaptıramayanların kayıt haklarının saklı tutulmasına" karar verildiği belirtildi.

Bu öğrencilerin durumlarını belgeleyen raporlarını, rapor tarihinin bitiminden en geç 15 gün içinde ilgili yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri durumunda kayıtlarının yapılabileceği ifade edilen kararda, işlemlerin ek yerleştirme kılavuzuna yetişmemesi durumunda bu kişilerin kontenjanlarının, mevcut kontenjana ilave edileceği bildirildi.​