YKS'de Bu Bölümü Tercih Edeceklere Ekstra Burs Müjdesi

2019 YKS tercih sürecinde yüzde 100 İngilizce eğitimi veren Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi 'ni tercih edeceklere burs müjdesi geldi.

YKS'de Bu Bölümü Tercih Edeceklere Ekstra Burs Müjdesi

YKS 'de bu bölümü tercih edenlere burs.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ethem Akyol yaptığı son dakika açıklamasında, bölümü tercih eden öğrencilere 600 TL karşılıksız doğuş bursu verileceğini söyledi.  Fakülteyi  ilk üç sırada kazanan öğrencilere ise 750 TL karşılıksız YÖK bursu verileceğini söyledi. 

Bölümün 2013 yılında kurulduğunu söyleyen Akyol, akademik yapının kısa süre içinde tamamlandığını söyledi ve "2015-2016 Eğitim öğretim yılında lisans, 2017-2018 Eğitim öğretim yılında Yüksek Lisans ve 2018-2019 Eğitim öğretim yılında İngilizce ve Türkçe olarak doktora programını açmıştır. Bölümümüz Türkiye'de bulunan emsalleri ile karşılaştırıldığında oldukça yeni olmasına rağmen araştırma ve uygulama alt yapısı ve genç ve deneyimli akademik kadrosu ile geleceğin donanımlı ziraat mühendislerini yetiştirmede oldukça iddialıdır."

İNGİLİZCE EĞİTİM

Türkiye'de yüzde 100 İngilizce eğitim veren tek Hayvansal Üretim bölümü olduklarını ifade eden Akyol, bu nedenle İngilizce bilen ziraat mühendisleri yetiştirdiklerini ve mühendislerin istihdam alanlarını yurt dışına kadar arttırdıklarını söyledi. Akyol açıklamasında "İngilizce eğitimi veren tek fakülte olması nedeniyle İngilizce bilen eleman ihtiyacı olan diğer tarım fakültelerinin araştırmacı ihtiyacının karşılanması açısından da önemli bir misyon üstlenmektedir. Öğrenci tercihinde sorun yaşamayan bölümümüz 2018-2019 Eğitim öğretim yılında Türkiye'deki Hayvansal üretim ve Zootekni bölümleri içerisinde en fazla tercih edilen ve en yüksek puanla öğrenci kabul eden bölüm olmuştur. Bölümümüz Türkiye'de öğrenci kabul eden tarımla ilgili yaklaşık 150 bölüm arasında ise üçüncü sırada yer almıştır." dedi.

1350 TL BURS

Akyol açıklamasının devamında, eğitimlerinde verimli bir uygulama yaptıklarını , uygulamalı eğitim nedeniyle niteliğin arttırıldığını söyledi. "Türkiye'de hiçbir tarım fakültesinde olmayan Labarotuvar ve alt yapı imkanı olup, bu durum öğrencilerimizin vasıflı ve donanımlı olarak yetişmesi için önem arzetmektedir." diyen Akyol sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Doğuş Grubunun desteği ile hayvansal üretimle ilgili büyük baş hayvan çiftliği ( süt ve besi) küçük baş hayvan çiftliği (koyun ve keçi) Tavukçuluk (et ve yumurta) ve arıcılık işletmesi kurulmuş olup öğrencilerimizin uygulamalı eğitim açısından en iyi imkanlara sahip olmaları sağlanmıştır" diye konuştu. Akyol şunları söyledi: "Her öğrencimize 2 kişilik odalarda yurt imkanı sağlanmış olup bölümümüzü kazanan öğrencilerin barınma problemi bulunmamaktadır. Bölümümüzü kazanan her öğrenciye 600 TL karşılıksız doğuş bursu, ilk üç sırada kazanan öğrencilere ise 750 TL YÖK bursu verilmekte olup öğrencilerimiz ayrıca KYK bursu veya kredisindende yararlanabilmektedir. Bölümümüzü kazanan öğrenci ailesinden herhangi bir maddi destek almadan 5 yıllık eğitimini tamamlayabilmektedir.

YURT DIŞI EĞİTİM

Akyol "Seçkin yurt dışı üniversitelerle iş birliğimiz mevcut olup tüm öğrencilerimizin en az bir yıl yurt dışında eğitim alma, staj yapma veya work and travel ile yurt dışında bulunarak hem yabancı dillerini gelişmelerini hem de görgü, bilgi ve tecrübe kazanmalarına yardımcı olmaktadır." Mezun öğrencilerimiz, başta Tarım Bakanlığı olmak üzere bakanlıklarda, üniversiteler ve araştırma kuruluşlarında, bankalarda, kalkınma ajanslarında ve belediyeler gibi kamu kuruluşları yanında hayvancılık işletmeleri ve organizasyonları, tarımsal kooperatifler, yem üretim ve pazarlama firmaları, kuluçkahane ve kesimhaneler, ziraat odaları, laboratuvar kurma ve işletme, tarımsal danışmanlık, tarımsal örgütler, birlikler gibi özel sektör veya sivil toplum kuruluşlarında istihdam edilebilmelerinin yanında kendi işletmelerini kurarak iş veren pozisyonuna da geçebilmektedir. Bölümümüzde çok sayıda ulusal ve uluslararası projeler yürütülmekte ve öğrencilerimiz bu projelerde görev alarak kendilerini yetiştirmektedir" şeklinde sözlerini sonlandırdı.

İşte taban puanları

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.