Yekta Saraç'tan flaş açıklama: Üniversiteden atılma geri mi geliyor?

Başarısız öğrencilerin okuldan atılmasına yönelik çalışma var mı? 6 yıl önce kaldırılan okuldan atılma geri mi geldi? İşte detaylar ve YÖK Başkanının son dakika açıklaması.

Yekta Saraç'tan flaş açıklama: Üniversiteden atılma geri mi geliyor?

6 yıl önce mevzuattan kaldırılan Üniversiteden atılma konusu tekrar gündeme geldi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Karaca Türkiye Gazetesine verdiği röportajda Üniversitelerden atılma meselesinin tekrar gündeme gelmesi ve başarısız ile hak eden öğrencilerin üniversitelerden atılması gerektiğiniz söyledi. Mustafa Karaca verdiği röportajda üniversitelerden atılma ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Atılma olmaması çok büyük zarar. Mutlaka geri getirilmeli. Başarısız öğrencinin okulla ilişiği kesilmeli. Bunlar ciddi yığılma ve tembellik getiriyor. Başarısız öğrenciyi sistemde tutmanın mantığı yok. Hem ülkeye hem kendine zarar."

Yılmaz Erdoğan İTÜ'den Atılmıştı

Üniversitelerden atılmaların olduğu dönemde ünlü sanatçı Yılmaz Redwin Erdoğan, İTÜ İnşaat Fakültesinden atılmıştı. Rektör Karaca konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Atılmasaydı bugün Türkiye'nin önemli sanatçılarından biri olabilir miydi? Gidip hocasının elini öpmesi gerekir bence. (Gülümsüyor) Kantinde oturuyordu ama tiyatro aşkıyla yanıyordu, kendini buldu." ifadelerini kullandı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan Açıklama Geldi

Yekta Saraç yazılı olarak yaptığı açıklamada konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Tüm kamuoyunun, akademi camiasının ve özellikle yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisinin de bildiği üzere, YÖK Başkanı olmamızın akabinde başlattığımız girişimle konuya ilişkin yasal bir düzenleme yapılmış, artık 'üniversitelerden atılmama' hususu kaldırılmıştır. Hatta sadece lisans değil, bütün düzeyler için azami eğitim süresi getirilmiştir. Bu düzenleme yapılalı uzun bir süre olduğu için sanırım unutuldu. Bu vesileyle maalesef malumu ilam etme durumunda kalarak, tekrar hatırlatmak istedim."

Kamubulteni.com  | Ankara