Üniversitelerin Açılması İçin Farklı Açıklama Geldi: İl Bazında...

Son dakika haberi: Üniversitelerin açılması ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Ana sınıfı, 1. 2. 3. 4 ve 8 ile 12 'nci sınıflarda yüz yüze eğitimin başlayacak olmasının ardından gözler üniversitelerin açılıp açılmayacağı konusuna döndü.

Üniversitelerin Açılması İçin Farklı Açıklama Geldi: İl Bazında...

Üniversitelerin açılması için kriter açıklandı.

Üniversiteliler, sosyal medya üzerinde düzenledikleri kampanya ile seslerini duyurmaya çalışıyor. Üniversiteliler, okullarda hibrit eğitim sistemine geçilmesini istiyor. Bazı üniversiteliler ise okullarda yüz yüze eğitimin başlamasını istiyor. Peki sizce açılmalı mı hibrit (Yarı okulda yarı uzaktan) eğitim mi olmalı? Yorum kısmı aşağıda.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz bir son dakika açıklamasında bulundu ve okulların açılması ile ilgili, "Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda uygulamalı dersler vermiş bir eğitim görevlisi olarak yüz yüze eğitimin özellikle bizim sağlık bilimlerinde olduğu gibi usta çırak ilişkisine dayalı bölümlerde son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu'na gönderdiği tavsiye kararda 2020-2021 eğitim öğretim dönemi için, özellikle de güz dönemi için eğitimin uzaktan yürütülmesi tavsiyesinde bulunmuştu. Ayrıca uygulamalı eğitimlerin de mümkün olduğunca ertelenmesi, ertelenemeyen durumlarda da gerekli kişisel koruyucu önlemlerin alınması neticesinde eğitimlerin başlaması tavsiye edilmişti. Bu doğrultuda üniversiteler de kendi yetkili kurullarında eğitim modellerini nasıl sürdüreceklerine dair kararlar almıştı. Dün de Yüksek Öğretim Kurumu, Türk Standartları Enstitüsü ile birlikte üniversitelerin kampüslerinde ve yerleşkelerinde enfeksiyonun kontrolünün nasıl olması gerektiğine dair Bilim Kurulu'nun da desteği ile önemli bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda üniversitelerin açılması durumunda kampüs ve yerleşkelerde alınması gereken önlemler detaylı olarak yer almaktadır" dedi. 

NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Sonbahar ve kış aylarının yaklaştığını ve bu aylarda sadece Covid-19 enfeksiyonunun yer almayacağını hatırlatan Kayıpmaz yaptığı açıklamada, "Üniversitelerde eğitimin başlayıp başlamayacağını önümüzdeki süreçte vaka artış hızı belirleyecek. Günlük yeni tanı konan hasta sayısı, ağır hasta sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurulacaktır. Önümüz son bahar ve kış ayları, bu aylarda sadece Covid-19 değil diğer solunum yolu enfeksiyonlarının da neden olduğu hastalıkların da artış eğiliminde olduğunu biliyoruz. İnsanlar kış aylarında daha fazla kapalı ortamda vakit geçiriyor ve bu ister istemez insanlar arasında azalmasına sebep oluyor. Önümüzdeki aylardaki vaka artış hızını mutlaka üniversitelerin açılması kararından önce görmemiz gerekiyor" dedi.

ÜNİVERSİTELER NASIL AÇILIR?

Kayıpmaz, yaptığı açıklamada vaka artış hızına bakılacağını söyleyerek, "Şu anda ilkokullar açıldı. Önümüzdeki haftadan sonra hazırlık ve 1'inci sınıflara 2, 3, 4 ve 8 ile 12'nci sınıflar da ilave olacak. Bu okulların açılmasının vaka sayılarında ne denli etkili olacağını önümüzdeki haftalar gösterecek bize. Tabi ki olması gereken ya da hedefimiz, yüz yüze eğitimin eskiden olduğu gibi sürdürülmesidir. Bunun yeri ve önemi tartışılmazdır. Ama vaka sayılarında bir artış olması durumu da bunun önüne geçebilecek önlemlerden biri olarak düşünülebilir. Burada üniversiteler açılsa bile öncelik yine uygulamalı bölümlerin öncelikli olması gibi düşünülebilir. Sonrasında üniversiteye yeni başlayan öğrenciler düşünülebilir. Çünkü üniversiteyi yeni kazanan gençlerimizin üniversitesi, hocaları, kampüsü ve yeni bir şehre taşınıyorsa yaşayacakları şehirle tanışması için bu önemli bir süreç. Ama yine de tedbirlere mutlaka uyulması gerekiyor. Burada da seyreltilmiş ve kademeli bir açılış üniversitelerin kendi alacakları karar doğrultusunda olabilir diye düşünüyorum" dedi.

ŞEHİRLERARASI HAREKETLİLİK VE ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA YOĞUNLUK

Kayıpmaz, "Bu risklere baktığımızda birincisi şehirler arası hareketliliğin artacağı kesin. Çünkü sayısı milyonlara varan öğrencilerimiz var ve herkes kendi yaşadığı şehirde okumuyor. Mecburen de yaşadığı şehirden başka bir şehre eğitim için gitmesi gerekebiliyor öğrencilerin. Bundan dolayı da şehirler arası bir hareketliliğin olacağı kesin. İkincisi şehir içi ulaşımda da öğrencilerin barındıkları evlerden, yurtlardan, pansiyonlardan kampüslere gidişlerde şehir içi ulaşımda da bir artış olacağı kesin. Bunun yanı sıra üniversite öğrencilerinin hepsinin bireysel konaklayacağı evleri yok. Dolayısıyla ev arkadaşları ile kalıyorlar, yurtlarda konaklıyorlar, doğal olarak da bu barınma ortamlarında öğrencilerin fiziki mesafeye dikkat edip etmeme durumunu risk olarak düşünebiliriz. Bunun yanında ortak yemek yenen yemekhane gibi yerler eğer dikkat edilmezse risk içerebilir" dedi.

ÜNİVERSİTELER İÇİN İL BAZINDA KARARLAR

Kayıpmaz yaptığı açıklamada üniversitelerin yer aldığı illerdekie sağlık altyapısının önemli olduğunu , bu duruma göre üniversitelerin açılması için karar alınabileceğini söyledi. 

Siz hangi şehirde üniversitelerin açılmasını bekliyorsunuz? Yorum kısmı aşağıda.