Üniversitelerin Açılması Hakkında İlk Olumlu Açıklama Geldi

Okulların açılması hakkında son dakika açıklaması geldi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, üniversitelerin açılması hakkında ilk olumlu açıklamayı yaptı.

Üniversitelerin Açılması Hakkında İlk Olumlu Açıklama Geldi

Bilim Kurulu Üyesi'nden okulların açılması ve maske açıklaması.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara bir son dakika açıklamasında bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden canlı yayına katılan Kara, maske zorunluluğun ne zaman kalkabileceğini değerlendirirken okulların kademeli şekilde açılması gerektiğini söyledi. 

Aşının kısıtlamaları daha erken kaldırabileceğini söyleyen Kara, "Kısıtlamalar, basamak, basamak kaldırılırsa rahatlama olacak mıdır? Evet ama şu anda bununla ilgili bir şey söylemek mümkün değil. Corona virüsüne karşı en önemli gücümüz veya var olan en büyük silahımız aşı, çünkü aşı ciddi anlamda bize avantaj sağlayacak. Kayıplarımızı önlemede çok büyük fayda sağlayacak ama onunda yaygın uygulanmasıyla beraber, planlanan şekilde devam etmesiyle belki de kısıtlamaların erken sona ermesinde avantaj sağlayabilir" dedi.

ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASI HAKKINDA İLK OLUMLU AÇIKLAMA

Prof. Dr. Kara açıklamasının devamında okulların, üniversitelerin açılması meselesine değindi. Kara, aşının etkisinin görülmesi ve vatandaşların dikkatli olması durumunda üniversitelerin açılabileceğini söyleyerek, "Okullarımızın açılmasını sağlamada hem birey olarak, hem veliler olarak, hem de topum olarak bazı görevlerimiz var. Bu dönemde maske ve mesafeye ne kadar dikkat edersek, vaka sayılarımız ne kadar aşağıya doğru inerse, o kadar okulların erken açılma ihtimali var. Okullar açılırken de, burada basamak basamak olması gerektiğini düşünüyorum. Önce en fazla okula gitmeyi veya en fazla bire bir eğitim almayı ihtiyaç duyan gruplar olmalı, ana sınıfı ve ilkokul 2'inci sınıfa kadar olabilir. Okullarımızın ve üniversitelerimizin açılması için toplum olarak hep birlikte maske ve mesafeye dikkat etmemiz lazım" dedi.

MASKE KURALI NE ZAMAN GEVŞEYECEK?

Maske kuralı ile ilgili de konuşan Prof. Dr. Ateş Kara, "Maske takmanın hafiflemesi için birincisi vaka sayılarımız azaldı. İkincisi aşıların hızla uygulandığını görüyoruz. Eğer planlanan şekilde aşılarımız ulaşır ve planladığımız şekilde dağıtabilirsek belki maskeye olan ihtiyacımız bir miktar azalacaktır. Bizim bundan sonra ülke olarak, kendimizi iyi hissetmediğimiz ve enfeksiyon olduğunu düşündüğümüz zaman maske takar hale gelmemiz gerekir ki bu salgınlara bu yaygın enfeksiyonlara karşı önüne geçebilelim. Genel rahatlamamız ne zaman olur diyecek olursak, aşıyı ne kadar uygulayacağımıza, bizim aşıyı ne kadar kabul edeceğimize bağlı ama bu dönem her halde 2021 yılının yaz aylalarında bir miktar olacaktır. 2022 yılında daha da rahat olabilir" dedi. 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA