Üniversitelerin Açılma Tarihi ve Eğitim Şekli Hakkında Açıklamalar Geldi (Yüz Yüze mi Uzaktan Eğitim mi?)

Üniversitelerin açılma tarihi ve derslerin nasıl işleneceğine dair açıklamalar art arda geldi. Üniversiteler, yayımladıkları duyurularda derslerin başlayacağı tarihi ve derslerin yüz yüze mi yoksa uzaktan eğitimle mi olacağını duyurmaya başladı.

Üniversitelerin Açılma Tarihi ve Eğitim Şekli Hakkında Açıklamalar Geldi (Yüz Yüze mi Uzaktan Eğitim mi?)

Üniversitelerin açılma tarihi ve eğitim şekli hakkında açıklama geldi.

YÖK tarafından üniversitelere gönderilen yazıda, okulların 1 Ekim tarihinden sonra yeni eğitim öğretim dönemine başlamak üzere akademik takvimi belirlemesi gerektiğine yer verildi. Yapılan açıklama sonrası üniversitelerden art arda açıklamalar gelmeye başladı. Şimdiye kadar birçok üniversite, yeni eğitim öğretim yılının nasıl olacağına dair açıklamada bulundu.

YÖK: 15 ÜNİVERSİTEYE UZAKTAN EĞİTİM PLATFORMU HİZMETİ SUNULACAK

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı açıklamada, "2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde proje kapsamındaki 15 üniversitemiz uzaktan öğretimle yapacakları derslerini bu yerli platform aracılığıyla gerçekleştirecekler" dedi ve üniversiteleri şu şekilde açıkladı:

 • Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi,
 • Artvin Çoruh Üniversitesi,
 • Batman Üniversitesi,
 • Bayburt Üniversitesi,
 • Bingöl Üniversitesi,
 • Bitlis Eren Üniversitesi,
 • Gümüşhane Üniversitesi,
 • Hakkari Üniversitesi,
 • Iğdır Üniversitesi,
 • Kilis 7 Aralık Üniversitesi,
 • Munzur Üniversitesi,
 • Muş Alparslan Üniversitesi,
 • Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi,
 • Siirt Üniversitesi,
 • Şırnak Üniversitesi.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür yaptığı son dakika açıklamasında, 2020-2021 eğitim öğretim güz döneminde tüm programların uzaktan eğitilme yapılacağını açıkladı.

GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Gebze Teknik Üniversitesi'nden yapılan son açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, güz döneminde uzaktan eğitimle akademik yıla başlayacağına yer verildi. 

Rektör açıklamasında, "Değerli öğrencilerim global anlamda olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz hepinizin malumu. Üniversite senato toplantısında aldığımız karar ile güz dönemi lisans eğitimini online şekilde uygulama kararı aldık. Sizin sağlığınız her şeyden değerli. Bunu asla unutmayın. Uzaktan eğitim merkezimizin yeni yapılanması ile bu zor dönemi eğitiminizde sıfır eksiklik olacak şekilde planlıyoruz. Bu konuda lütfen müsterih olunuz. Sizleri seviyoruz ve çok özledik. Pandemi döneminde eğer olumlu yönde değişim olursa yüz yüze eğitime dönmeyi bizler de sizler kadar çok arzuluyoruz. Sevgili öğrencilerim bu zor dönemi GTÜ ailesi olarak hep birlikte atlatacağız. Sağlıklı günlerde buluşmak üzere."" dedi.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ'NDEN AÇIKLAMA

İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2020- 2021 eğitim öğretim döneminde uzaktan eğitim kararı aldı. Bağlayıcı yeni bir karar alınmadığı sürece 4 ve 5. Sınıf klinik stajları hariç tüm pratik ve teorik dersler uzaktan eğitim ile yapılacak.

EGE ÜNİVERSİTESİ

Ege Üniversitesinin (EÜ) öğretime 26 Ekim'de başlama kararı aldığı bildirildi. Karara göre, eğitimin uygulanmasında fakülte, yüksekokul, bölüm, program bazında farklılıklar olabilecek.

Tıp, diş hekimliği, hemşirelik fakülteleri ile yabancı diller yüksekokulu ise eğitim-öğretimlerine başlama tarihlerini, kendi kurullarınca alınacak kararla belirleyecek.

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ

Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, yeni eğitim öğretim yılı uzaktan ve örgün eğitimin birlikte uygulandığı karma eğitim yöntemi ile başlayacağına yer verildi. 

12 Ekim 'de başlayacak karma eğitimle ilgili "Karma eğitimin uygulanması ile ilgili bölüm/program/sınıf bazında farklılıklar olabilecektir. Covid-19 pandemisinin seyrine ve ilgili devlet kurumlarımızın kararlarına göre eğitim yöntemi ve tarihlerinde değişiklik olabilir. Üniversite olarak her zaman olduğu gibi önceliğimiz öğrencilerimizin ve personelimizin sağlıklı olarak çalışmalarına devam edebilmeleridir" denildi.

Öte yandan Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri'nin 5 Ekim 2020 tarihinde eğitim öğretime başlayacağı açıklandı.

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, "Uygulayacağımız Yüzyüze-Online Öğretim Modeli ile sınıfa gelen öğrencilerimizle birlikte evlerinde bulunan öğrencilerimiz, aynı sınıf ortamında derslere katılabilecek" dedi.

Rektör Ayrancı açıklamasında "Bildiğiniz gibi pandemi dönemi dinamik bir süreci gerektirdiğinden, 15 günden uzun süreli karar vermek oldukça zor. Çünkü gelişmeler size bağlı değil. Ancak biz yine de her zaman olduğu gibi kimsenin düşünmediğini düşünüp herkese uygun bir model geliştirdik. Çünkü öğrencilerimizin bir kısmı haklı olarak pandemi dolayısıyla uzaktan öğretim istiyor. Diğer bir kısmı ile yüz yüze öğretim istiyor. Biz tüm öğrencilerimizin isteklerinin nasıl karşılanabileceğini düşündük ve yine özgün bir çözüm yolu bulduk. Diğer yandan üniversite hayatının devam, kurum ve kurulların sürekliliği ihtiyacı bizi bu düşünceye götürdü. Uygulayacağımız Yüzyüze-Online Öğretim Modeli ile sınıfa gelen öğrencilerimizle birlikte evlerinde bulunan öğrencilerimiz, aynı sınıf ortamında derslere katılabilecek. Uzaktan öğretimi seçenler de öğretim üyesi ile canlı iletişim kurup soru sorabilecek" ifadelerini kullandı.

Rektör Ayrancı sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Yabancı uyruklu öğrencilerimiz ise derslerini YÖK'ün kararı uyarınca tamamen uzaktan öğretim yoluyla online olarak alacaklar. Eğitim-öğretim herkese eşit şartlarda ulaştırılması gereken bir hizmet. Sınıfta öğretim devam edecek; ancak yüz yüze, uzaktan ve interaktif öğretimle birlikte karma bir eğitim modelimiz olacak. Bu modelde öğretim elemanlarının rolü bir nebze de olsa değişime uğrayacak. Hocalarımız aynı zamanda moderatörlük ve danışmanlık da yapacak. Önümüzdeki dönemde, dijital teknolojilerin eğitime-öğretime entegrasyonunun daha da hızlanacağı, 'dijital yerli' niteliği taşıyan öğrencilerimizin uzaktan öğretim müfredatının ayrılmaz bir parçası olacağı da aşikardır. Biz, dördüncü nesil bir üniversite olarak çağın şartlarına uygun bir şekilde yeniden inşa ettiğimiz mükemmele yakın teknik altyapımız ve öğretim kadromuzla bütün senaryolara karşı tedbirimizi almış durumdayız. Bu süreçte hiçbir öğrencimizin öğretiminin kesintiye uğramadan devam etmesi için arkadaşlarımız ile birlikte gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Şunu diyoruz artık; ÇAKÜ'de yeni fikirler bitmez. Düşünmeye, üretmeye, ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz"

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

DİĞER ÜNİVERSİTELERDEN DE AÇIKLAMA GELECEK

YÖK, üniversitelerin 1 Ekim tarihinden sonra derslerin başlaması ile ilgili takvim hazırlamasını istemişti. Önümüzdeki günlerde diğer üniversitelerin de açıklama yapması, okulların ne zaman nasıl başlayacağını açıklaması bekleniyor.