Tarih Verildi: Anasınıfı, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversitelerin Açılması İle İlgili Son Dakika Açıklaması

Okulların açılma tarihi ile ilgili açıklama geldi. Kurul Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yaptığı son dakika açıklamasında,  "Ara tatili bekleyip, ara tatildeki vakaların yaygınlığına göre belki sadece vakaların yoğun olduğu illerde bir kısıtlamaya gidilebilir. Vakaların yoğun olamadığı yerlerde okullar yine baştaki sıra ile daha küçüklerden başlayarak, sınavı olanlardan başlayarak açılma yoluna gidilebilir" ifadelerini kullandı.

Tarih Verildi: Anasınıfı, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversitelerin Açılması İle İlgili Son Dakika Açıklaması

Anadokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde yüz yüze eğitim hakkında açıklama.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bir son dakika açıklamasında bulundu. Önceki gün Millli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan uzaktan eğitim açıklamasının ardından bir açıklamada bulunan İlhan, okulların 22 Ocak 2021 tarihine kadar açılmayacağını, bu tarihe kadar eğitimin uzaktan yapılacağını söyledi ve ikinci dönem okullarda yüz yüze eğitime kademeli geçiş yapılabilecdeğini söyledi. 

İLK DÖNEM UZAKTAN

MEB dün yaptığı açıklamada ilk dönemin uzaktan eğitimle tamamlanacağını ve 22 Ocak 2021 Cuma 'ya kadar uzaktan eğitimin yapılacağını söyledi. Bu açıklama sonrası basın mensuplarına konuşan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, okulların açılması ile ilgili açıklamasında, çocukların okullarda çok fazla sayıda enfekte olduğuna dair bulgu olmadığını söyledi. 

Yılbaşındaki 4 günlük sokağa çıkma yasağına değinen İlhan, okulların açılmasının yılbaşından sonra değerlendirileceğini söyledi ve kişisel görüşünü şu şekilde açıkladı: "Ara tatili bekleyip, ara tatildeki vakaların yaygınlığına göre değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır. Şubat döneminde değerlendirme yapıldıktan sonra belki sadece vakaların yoğun olduğu illerde bir kısıtlamaya gidilebilir. Vakaların yoğun olamadığı yerlerde okullar yine baştaki sıra ile daha küçüklerden başlayarak, sınavı olanlardan başlayarak açılma yoluna gidilebilir" 

Aşılamada öğretmenlerin ikinci grupta yer aldığını söyleyen İlhan, öğretmenlere aşı yapılması ile birlikte eğitimde daha olumlu bir ortam oluşacağını söyledi. EBA'nın zaten devam edeceğini söyleyen İlhan, vakaların yoğun devam ettiği yerlerde EBA üzerinden eğitimlerin yapıldığını söyledi. Vakaların normal olduğu yerlerde de Eylül Ekim aylarında olduğu gibi haftanın belirli günleri okula gidileceğine yer verildi. Yılbaşından sonra MEB'in okullarla ilgili karar alacağını belirten İlhan, ara tatilden sonra okulların peyderpey açılması kanaatinde olduğunu söyledi. 

İLK ÖNCE HANGİ SINIFLAR AÇILACAK?

Önce anasınıfları ile 1. sınıf öğrencilerinin okula başlamasını, daha sonra diğer ilkokul sınıfları ile 8 ve 12. sınıfların okula gitmesi gerektiğini söyledi. 

ÜNİVERSİTELER AÇILMASI ZOR

Prof. Dr. İlhan, üniversitelerin açılması ile ilgili yaptığı açıklamada , "Üniversitelerin büyük bölümü uzaktan eğitim yapıyor, üniversitenin kendisine bırakılmış durumda şu anda. Üniversite öğrencileri için de her üniversitenin şubat dönemini değerlendirip, bu dönemdeki vakaların, hastaların gidişatına göre karar verecekleri düşüncesindeyim. Üniversiteler ile okulların açılmasını bir tutmamak gerekiyor. Üniversiteler açıldığı zaman yüz yüze, çok fazla insan bir araya gelecek. Gençler farklı illerden gelecekler, bir arada olacaklar, sosyal mekanlarda buluşacaklar. Okullarda böyle değil. Özellikle ilk ve ortaokullarda dışarı ile temas daha sınırlı olduğu için okullar açılıyor" ifadelerini kullandı.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA