MEB AÖL'den Açık Lise Sınavları, Kredi ve Mezuniyet Duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından art arda açıklamalar yapıldı. AÖL sayfası üzerinden yapılan açıklamalarda AÖL öğrencilerinin sınavları, kredi durumları ve mezuniyetleri ile ilgili bilgilere yer verildi.

MEB AÖL'den Açık Lise Sınavları, Kredi ve Mezuniyet Duyurusu

MEB'den AÖL kredi, mezuniyet ve sınav duyurusu.

Açıköğretim Lisesi'nde okuyan öğrencileri ilgilendiren 2 son dakika duyurusu yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafındna AÖL resmi internet adresinde yayımlanan duyurularda kredi düzenlemesi sonrası önemli bilgilere, sınavlara ve mezuniyet durumuna yer verildi.

MEZUNİYET İÇİN GERKELİ KREDİ ŞARTI DÜŞTÜ

Ziya Selçuk, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, "Açık Öğretim Lisesi’nde okuyan öğrencilerimizin azmini ve hayallerini biliyoruz. Mezuniyet hedeflerine bir adım daha yaklaştırmak için yeni bir karar aldık. Mezuniyet için gerekli olan krediyi 170 olarak belirledik. Hayırlı olsun." demişti.

MEB'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Resmi Yazı şu şekilde:

05-06 Aralık 2020 tarihlerinde yapılacak olan Açık Öğretim Kurumları 2020-2021 I.Dönem Sınavına girecek olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri tamamlanmış ve kullanılacak binalar ile öğrenci sayıları Mebbis Bina Modülü'ne işlenmiş olup baskı işlemine geçilmiştir

Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi sınavları ile Açık Öğretim Ortaokulu sınavının 1.oturumu Cumartesi günü saat 09.30'da ve 2.oturumu Cumartesi günü saat 14.00'te; Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi sınavlarının 3.oturumu Pazar günü saat 09:30'da başlayacaktır.

Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi sınavlarının oturum süresi 180 dakika, Açık Öğretim Ortaokulu sınavının oturum süresi ise 150 dakika olarak uygulanacaktır

Açık Öğretim Kurumları Sınavlarına yedek salonda girme talepleri Bölge Sınav Yürütme Komisyonu'nca incelenerek mazeretleri uygun görülen öğrencilerin yedek salon işlemleri MEBBİS Sınav Bina Bilgileri Modülü bölümünde İl/İlçe İşlemleri menüsü altında yer alan ''Yedek Salon Aday İşlemleri'' menüsünden 10 - 30 Kasım 2020 tarihleri arasında yedek kontenjan sayısı kadar yapılacaktır. Yedek Salon Aday İşlemlerinde kullanılan mazeret (Sağlık Kurulu Raporu, Zorunlu İkamet Değişikliği, Askere Alınma/Terhis, Tutuklu/Hükümlü, Ders Değişikliği) belgelerinin tarihleri kontrol edilerek sisteme kaydedilecektir. Açık Öğretim Okullarına devam eden öğrencilerin sınava girecekleri derslerde değişiklik olması durumunda, bu öğrenciler Açık Öğretim Okulları tarafından ''Ders Değişikliği'' mazereti ile modüle işlenecektir. Giriş yerleri ve salon yoklama listeleri yayınlandıktan sonra yedek salon işlemi yapılan adayların giriş yerleri ve salon yoklama listeleri yeniden alınmalıdır

Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerden sınav tarihinden önce tahliye olacaklar cezaevlerinde, Rehabilitasyon/Hastanelerde sınava girecek öğrencilerden hasta kaydı olmayan ve sınav gününden önce taburcu olanlar Rehabilitasyon/Hastanelerde, Askeri tesislerde sınav gününden önce terhis olan ve TSK mensubu olmayan öğrenciler Askeri tesislerde sınava alınmayacaktır. Bu konuda İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince sınav bina yöneticilerine bilgi verilmesi gerekmektedir. Cezaevlerinde halen tutuklu veya hükümlü olarak bulunan öğrencilerin cezaevlerinde yedek salonda sınava girme talepleri Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nce tarafımıza 20 Kasım 2020 tarihine kadar bildirilecektir. İl/ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin bildirdiği cezaevlerinde yedek salonda sınava girme talepleri dikkate alınmayacaktır.

Engelli öğrencilerin gerekli hizmeti alabilmeleri için Bölge Sınav Yürütme Komisyonu'na başvurarak durumlarını belirten raporlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. İbraz edilen raporlar incelenerek kayıt yenileme tarihinin son günü olan 14 Ekim 2020 tarihinden sonra oluşan sağlık mazeretleri Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilecek olup bu tarihten önceki raporlar için Halk Eğitim Merkezlerine başvurarak bir sonraki sınav için sağlık raporlarının sisteme işlenmesi istenecektir. Evde veya hastanede sınav hizmeti almak isteyen öğrencilerden heyet raporunda "yatarak tedavi görüyor" veya "evde sınav hizmeti alması uygundur" ibaresi bulunan öğrenciler evde veya hastanede sınava alınacaktır. Ayrıca ibraz edilen raporlar, sisteme işlenebilmesi için Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne de gönderilecektir

Binalarımızdaki yedek kontenjan sayıları arttırılmış olup ek yedek evrak gönderilmeyecektir. Yedek işlemleri yapılırken binadaki yedek kontenjan dolmadan diğer binanın yedek salonuna geçilmemelidir.

Sınav merkezi olan her ilçeye Covid-19 tedbirleri kapsamında kullanılmak üzere İlçe Yedek Kutusu gönderilecektir. İlçe yedek kutusunda 2 adet Açık Ortaokul ve 4 adet Açık Lise öğrencileri için yedek salon poşeti ve bu poşetlerin her birinin içerisinde de 5 adet yedek sınav evrakı bulunmaktadır.

Okullarda veya binalarda sınava girecek öğrencilerin Salon Aday Yoklama Listeleri 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren sınav bina modülü üzerinden alınarak sınavdan en az iki gün önce öğrencilerin sınava girecekleri okul veya binada görebilecekleri uygun bir yerde ilan edilmesi gerekmektedir

Bahsi geçen sınavlarda herhangi bir aksaklık yaşanmaması için gerekli tedbirlerin Müdürlüğünüzce alınması hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.

KREDİ VE MEZUNİYET AÇIKLAMASI

2020/1. Dönemi için kayıt yenilemiş öğrencilerimizden; öğrenci listesinde adı, soyadı ve öğrenci numarası olanların 2020/1. Dönemi sınavına girmelerine gerek yoktur. Bu öğrencilerimizin mezuniyet işlemleri 7 Aralık 2020 tarihinden sonra yapılacaktır.

2020/1. Döneminde kayıt yenilemeyen öğrencilerimizden, mezuniyet şartlarını sağlayanların mezuniyet işlemleri de 7 Aralık 2020 tarihinden sonra yapılacaktır.

Öğrenci Listesi için tıklayın

AÖL SINAV DUYURULARINDAN HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN