Lisansüstü Eğitim ve Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Yönetmeliklerinde Değişikliğe Gidildi!

Lisansüstü Eğitim Yönetmeliği ve Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Yönetmeliklerinde yapılan değişiklikler Resmi Gazetede yayınlandı.Değişiklikler ile ilgili detaylar haberimizde

Lisansüstü Eğitim ve Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Yönetmeliklerinde Değişikliğe Gidildi!

1 Mart 2017 tarihli ve 29994 sayılı resmi gazetede yayınlanan yeni yönetmelikle lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ilan edildi. Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan yeni yönetmelikte yapılan değişiklikler şu şekilde açıklandı.

  1. Yapılan çalışmaya ikinci bir tez danışmanı atanması ile ilgili maddeler ‘’Tez çalışmasının niteliğinin birden fazla tez danışmanı gerektirdiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilir.’’ ve’’ İkinci tez danışmanı üniversite kadrosu dışından da doktora/sanatta yeterlik derecesine sahip kişilerden olabilir’’ şeklinde değiştirildi.
  2. Tezsiz yüksek lisans programı ile ilgili değişiklikte programın süresi ile ilgili maddedeki program süresinin 90 AKTS Efsanebahis den az olmama zorunluluğu 60 AKTS ye düşürüldü.
  3. Diş hekimliği, eczacılık, tıp ve veteriner fakülteleri anabilim dallarındaki öğretim üyelerinin doktora tezi yönetebilmesi için en az 1 adet başarılı yüksek lisans tezi yönetme zorunluluğu kaldırıldı
  4. Doktora diploması ve sanatta yeterlilik diploması almaya hak kazanma ile ilgili maddeler ‘’ Mezuniyet tarihi tezin sınav jüri komisyonu tarafından imzalı nüshasının teslim edildiği tarihtir’’ şeklinde değiştirildi.

7 Mart 2017 tarihli resmi gazetede ise Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle sürücü kursları, sürücü belgeleri ve ehliyet sınavlarıyla ilgili yeni düzenlemeler getirildi. Düzenlemeyle manuel vitesli araçla girdiği 4 ehliyet sınavından başarısız olan adaylara 4 hak daha getirildi. Ancak bu adaylar sınava manuel vitesli araç yerine otomatik vitesli araçlarla girecek. Ehliyet almaya hak kazanan aday ise ‘’Otomatik Vitesli Araç Ehliyeti’’ almış olacak.

Kamu personeli, işkur, sydv, banka personeli alım ilanlarından anında haberdar olmak için facebook grubumuza katılmak için tıklayınız.

Kamubulteni.com KONYA