James Bond Filmlerini Aratmadı: Online Sınavda İlginç Kopya Yöntemi

Böyle kopya görülmedi. Online sınava giren bir tıp fakültesi öğrencisinin kopyasını aktaran Prof. Dr. Murat Turhan, "Öğrencinin bilgisayarına arkadaşları uzaktan bağlantı yapmış. Sınav bir tane ama soruları çözen 4 kişi. Öğrenci kamera karşısında fare oynatıp sınavı tamamlamış. Tıpkı James Bond filmi gibi" dedi.

James Bond Filmlerini Aratmadı: Online Sınavda İlginç Kopya Yöntemi

Online sınavda kopyanın böylesi görülmedi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bir öğrencinin online olarak yapılan sınavda çektiği kopya Türkiye gündemine geldi. Hürriyet'ten Salim Uzun, bugün kaleme aldığı yazısında tıp öğrencisinin çektiği kopyanın detaylarını aktardı. 

Koronavirüs salgını nedeniyle üniversiteler uzaktan eğitime başladı. Başlayan uzaktan eğitim hala devam ediyor ve sınavlar da online şekilde, üniversitelerin öğrenci sistemi sayfası üzerindne yapılıyor. Üniversiteler kopya çekilmemesi için birçok önlem alsa da bazı öğrenciler birçok yöntemlerle kopya çekmeye çalışıyor. Bu öğrencilerden en çok konuşulanı Akdeniz Üniversitesi'nde tıp okuyan öğrenci.

JAMES BOND FİLMLERİNİ ARATMADI

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Turhan, üniversitede yaşanan kopya skandalının James Bond filmlerini aratmadığını söyledi ve uzaktan eğitimde yapılan sınavlarla ilgili, "Şu anda üniversitemizde ders anlatımlarından sınav sistemine kadar her şeyi uzaktan gerçekleştiriyoruz. Bu konuda Türkiye'deki birçok üniversiteye örnek olacak özel yazılımları bizzat ürettik. Hatta bu yazılımları başka üniversitelerle paylaşıyoruz. Tabi bu süreç yeni deneyimleri beraberinde getiriyor" ifadelerini kullandı. .

KİMSE ANLAMADI BİLE

Prof. Dr. Turhan açıklamasının devamında kopya ile ilgili, "Online sınavlarımızda öğrenci kamera karşısına geçip masasını, masasındaki tüm araç ve gereci sınav gözetmeni hocamıza gösteriyor. Ve sınav bilgisayar başında online olarak yapılıyor. Yeni kopya yöntemini uygulayan öğrencimiz de aynı şekilde kamerasını açıp sınava başladı. 120 soruluk sınav boyunca hiçbir olağanüstü durum yaşamadık. Öğrenci sadece bilgisayarının faresini kullanarak işaretlemeler yaptı ve sınavını bitirdi. Ben de sınavın sorunsuz geçtiğini raporladım. Ancak sınav bitip sisteme işlenme aşamasında sınava giren öğrencinin bilgisayarına 4 farklı IP adresinden ulaşım olduğunu fark ettik. Yani 120 soruluk dijital sınavda 480 kayıt vardı. Sonra anladık ki öğrencinin bilgisayarına arkadaşları uzaktan bağlantı yapmış. Yani sınav bir tane ama soruları çözen 4 kişi. Öğrenci kamera karşısında fare oynatıp sınavı tamamlamış. Tıpkı James Bond filmi gibi. Tespit sonrası sınav iptal edildi. Öğrenci uyarıldı. Senatoda bu tür durumlar karşısında nasıl bir yol izleneceğine dair kararlar aldık. Bu kararları da tüm öğrencilerimizle detaylı olarak paylaştık. Şu ana kadar yeni bir girişimle karşılaşmadık. Zaten mevcut sistemin bunu tespit ettiğini öğrenen öğrencilerimizin bir daha bu yöntemi deneyeceğini sanmıyorum." dedi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA
Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/fakulte-bu-olayi-konusuyor-profesoru-bile-sasirtan-kopya-james-bond-filmi-gibi-cekti-41687723