İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Başvuru Kılavuzu Yayınlandı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin internet sitesinden yapılan duyuruda İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı sınavlarına başvuru kılavuzu yayınlandı.Sınava başvurular 21-29 Mart tarihleri arasında yapılacak.Sınav tarihi ise 29 Nisan Cumartesi,sınav ücreti ise 165 TL olarak açıklandı.Diğer detaylar haberimizde

İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Başvuru Kılavuzu Yayınlandı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavları ile alakalı bir duyuru yayınlandı. Yayınlanan duyuruda yılda 2 defa yapılmakta olan İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı sınavlarının 1.sinin 29 Nisan 2017 Cumartesi günü 2. Sinin ise 16 Aralık 2017 Cumartesi günü yapılacağı duyuruldu.1.Sınava başvurular 21-29 Mart tarihleri arasında 2.Sınava başvurular ise 1-9 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Sınava başvurular Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin internet sitesinde kayıtlı fotoğrafı olan adaylar tarafından ‘’Aday İşlemleri Sistemi’’ üzerinden yapılacak. Kayıtlı fotoğrafı olmayan adaylar ise ÖSYM başvuru merkezlerinden başvurularını yapabilecekler. Sınav başvuru ücreti kurum tarafından 165 TL olarak belirlendi. İş Güvenliği Sınavına mühendislik, mimarlık fakültelerinin mezunları fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji bölümlerinin mezunları teknik öğretmenler ve üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği önlisans programları mezunları başvurabilecek. İşyeri hekimliği sınavına ise Türkiye’deki tıp fakültelerinden ya da yurt dışındaki tıp fakültelerinden mezun olup, YÖK’ten denkliğini almış ve diploması Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış hekimler başvurabilecek. İşyeri hekimliği sınavında soru yüzdelikleri şu şekilde olacak. Sınav sorularının yüzde 5 i hukuktan yüzde 15 i genel İSG konularından yüzde 25 i İSG mevzuatından yüzde 50 si sağlık konularından İSG mevzuatından yüzde 5 i Deneme Bonusu teknik konulardan olacak. İş güvenliği uzmanlığı sınavında soru yüzdelikleri şu şekilde olacak. Sınav sorularının yüzde 5 i hukuk konularından yüzde 15 i genel İSG konularından yüzde 30 u genel İSG konularından yüzde 10 u sağlık konularından yüzde 40 ı teknik konulardan olacak.

İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavları yukarıda bildirilen tarihlerde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van illerinde yapılacak. 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile uygulanmaya başlanan sınav yerine geç kalan adayların sınav salonuna alınmaması uygulaması bu sınavda da devam edecek. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi yayınladığı kılavuzda sınav başlangıç saatinin 10.00 olduğunu sınav başlamadan 15 dakika önce adayların binaya alınmasının tamamlanacağını adayların 09.45 ten sonra sınava alınmayacağını açıkladı.

Sınav sonuçları ÖSYM nin internet sayfasından duyurulacak. Adaylar sınav sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecekler. Adaylara ayrıca tebligat yapılmayacak. 

Duyuru için tıklayınız.

Başvuru kılavuzu için

Kamubulteni.com KONYA