İlkokul, Ortaokul ve Liselerin Açılması için 2 Senaryo Açıklandı (Üniversiteler Açılacak mı?

Son dakika açıklaması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan geldi. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada okulların açılması için 2 seçeneğin olduğunu söyledi.

İlkokul, Ortaokul ve Liselerin Açılması için 2 Senaryo Açıklandı (Üniversiteler Açılacak mı?

Son dakika açıklaması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan geldi. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada okulların açılması için 2 seçeneğin olduğunu söyledi.

30 Temmuz 2020 Perşembe 11:08
İlkokul, Ortaokul ve Liselerin Açılması için 2 Senaryo Açıklandı (Üniversiteler Açılacak mı?

Son dakika haberi: İlkokul, ortaokul ve liselerin açılması için açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya selçuk bir son dakika açıklamasında bulundu. Okulların açılması ile ilgili açıklamada bulunan Bakan Selçuk, iki senaryo üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

"MEB olarak bizim görevimiz okulları açmak, açık tutmak. Okulların açılması için her türlü hazırlığımızı en küçük ayrıntısına kadar devam ettiriyoruz. Bunu yaparken de sadece MEB olarak bakmıyoruz meseleye, diğer bakanlıklarımızla da etkileşim içindeyiz. Çünkü bu ulusal, toplumsal bir konu" diyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ya okulda eğitim ya da hem evde hem okulda eğitimden oluşan iki senaryo üzerinde çalışrıklarını söyledi. 

Bakan Selçuk açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Diyelim ki koşullar öyle gerektirdi, okulları yarı zamanlı açabilir miyiz? Yani ikinci senaryoda hem uzaktan hem yüz yüze eğitimi birlikte götürmeyi anlatıyoruz. Bir başka senaryomuz okulların şehir bazlı olarak açılıp açılamayacağına ilişkin. Okullar şehirlere göre açılırsa diğer şehirlerin telafi programları nasıl ayarlanır, öğretmen eğitimleri nasıl çalışılır? Burada okulların tam olarak açılması ve tüm öğrencilerin okula devam etmesi senaryosunu birinci, yarı zamanlı açılmasıyla ilgili kısmı ikinci, şehir bazlı açılmasıyla üçüncü senaryodan bahsediyor isek, dördüncü senaryo olarak da okulların hiç açılmaması, tamamen uzaktan eğitimle sürecin devam ettirilmesi senaryosundan bahsedilebilir. Bize düşen hangi senaryo olursa olsun, bunun hazırlığını yapmaktır ve bunu da istişare ile danışarak uzmanlarla, bilim insanlarıyla beraber çalışarak yapıyoruz"

"Yani okuldakine ilave olarak internet tabanlı, televizyon tabanlı eğitimlerden de yararlanılabilecek. O yüzden de telafinin birçok seçenekten sağlanabilmesi, yıl boyu sürmesi, sadece okul içindeki dersle değil, kurslarla da desteklenmesi söz konusu. Kaybedilen zamanın sosyal telafisi, psikolojik telafisi, akademik telafisi, bu telafilerin hepsinin birden bütünsel olarak değerlendirildiği bir telafi anlayışımız var"

ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?

Bu konuda YÖK henüz bir karar açıklamadı. Önümüzdeki günlerde bu konuda nihai kararın verilmesi bekleniyor.

Ancak ilkokul, ortaokul ve liselerde okulların açılması durumunda üniversitelerde de eğitimlerin başlaması bekleniyor. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Saime cirdi 2020-07-30 12:08:21

Şu durumda okulların açılması ilk orta ve lise mümkün değil biz olgun insanlar olarak mesafe ve teması zorlanirken akılları sadece eğlencede olan yavrularımız nasıl korusun kendini bu yılda uzaktan eğitim olmalı okula gidip gelmeleri arkadaş birliktelikleri konuşmaya bile cekinirken büyükler çocuklar ne yapsın .tabii zor bir durum .okula gidip gelecekler evde hasta ve yaşlılar olacak nasıl korunacak kar şu durumda bile hastalık geri döndü bitiyor derken çoğalıyor bence uzaktan egitim

Avatar
Selda 2020-07-30 12:14:18

Çoçuklar parkta ç[çuklar denizde çoçuklar hep dısarda. Oynuyorsa okulda nıye olmasın okullar acılsın

Avatar
Sevil 2020-07-30 13:20:01

Tabiki okullar açılsın eğitim devam etsin istiyoruz ama bu koşullarda değil biz büyükler bile kendimizi korumakta zorlanirken o kalabalıkta çocuklarımız kendini nasıl koruyacak kaldık arkadaş ortamı sosyalleşme onlar için önemli bu şartlarda TV ve internet destekli evde eğitim durumlar düzelince butun bir sene arada bir tatil yapılarak okulda eğitim olması taraftarıyım bütün bir ömür kaybetmektense bir sene kayıp telafi edilebilir diye düşünüyorum..

Avatar
Elif 2020-07-30 11:29:06

Dördüncü senaryo sağlıklı ve olması gerken o virüs daha bitmedi okul çok tehlikeli tamam normalleşme oluyor kafeler restoran mağazalar açıldı ama orda 30 dakika durulmuyor ihtiyaç giderilip çıkılıyor okul öyle değil çocuklar sürekli arkadaşları ile gezer sosyal mesafe olmaz okulda ve bu öğrencilerin aileleri sevdikleri var ateş evde felan olculmez yani demek istediğim şu umusamayan hafife alan aile çok herkes Ateş ölçmez virüs bitene kadar en azından 1. Döneme kadar uzaktan eğitimle devam edelim 31 ağustosa sayılı zaman kaldı ve vakalar artış da veya sabit uzaktan eğitim en doğru olanı çocukları olani cocuklarimizinda psikoloji bozuk ama evde kalmaları onların sağlığı için tedbirli korkan annede küçük yaşta çocuğu olan annede çocuğunu tehlikeye atmaz bide , herkesin evi okula yakın değil otobüsle gelmek zorunda olanları düşünün napsin o aile neden bunları dusunmuyorsunuz o çocukların ailesi sevdikleri var yapmayın

Avatar
Ayşe 2020-07-30 11:45:06

Ilkokul ortaokul ve liselerde aynı şehrin insanları geliyo ve bu bile riskli ama üniversiteler öyle değil turkiyenin dört bir yanından öğrenci geliyorken hala daha nasıl üniversitelerin açılması bekleniyor pandemi sürecinde sadece 31 ilimizde sokağa çıkma yasağı ilam edildi geriye kalan illerimizde böyle bir durum yoktu bütün herkese de test yapılmadı ya okula hastalık taşıyan biri gelir ve bizlere de bulastirirsa o zaman ne yapacaksınız üniversiteler ilkokul ortaokul veya liseler gibi değil 60 kişilik sınıflarda ders işliyoruz bu çok risklik bi durum uzaktan eğitim olması daha mantıklı umarım bu koşulları da göz önünde bulundurarark doğru bir karar verirsiniz.

Avatar
Ela 2020-07-30 20:52:56

Arkadaşlar diyelim ki okullar yarı zamanlı açıldı peki yurt kalan öğrenciler napacak koy den gelen öğrenciler nasıl gelip gidicek ailelerin onları bu durumda yurda göndereceğini düşünmüyorum o yüzden bakanımızdan yurda kalan öğrenciler için neler yapabileceklerini de öğrenmek isterim

Misafir Avatar
beyza 2020-09-19 18:43:35 @Ela

evet yurttan gelenler napıcak ben yurtta kalıyorum ve köyden geliyorum diye okullar acılırsa katılamicam lütfen köyden gelenleri de düsünsünler

Beğenmedim! (0)
Avatar
Bnzr_remziye 2020-07-30 19:44:57

Okullar acilsin tabi cok istiyoruz ama ebeveynlerin de çocuklarini hijyen temizligine dikkat etmesini arz etmeli

Avatar
Devrim 2020-08-03 01:44:56

Ya tamamda yurtlar nasıl acilcak bizim yurt İzmir'de ispartadan gelen var bunada bir çare bulunmali