İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? Okulların Açılma Tarihi İçin Flaş Açıklama

Son dakika haberi: Okulların açılma tarihi ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada vaka sayılarının artması durumunda okulların açılma tarihinin değişebileceğine yer verildi.

İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? Okulların Açılma Tarihi İçin Flaş Açıklama

Okulların açılması ile iglili flaş açıklama.

Okullar bu sene sona erdi. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversiteler koronavirüs nedeniyle tatil edildi. Yeni eğitim öğretim yılı öncesi Ağustos ayında telafi eğitimlerinin yapılacağı ve telafi eğitimlerinin 3 haftadan fazla olmayacağına yer verildi. 

VAKA SAYISINDA ARTIŞ

Son günlerde vaka sayısında yaşanan artış , coronada ikinci dalga mı geliyor? sorusunu akıllara getirdi. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ikinci bir dalga olmadığını , bunun ilk dalganın artçıları olduğunu söylemişti. 

Bunun yanı sıra Karar Gazetesi 'e röportaj veren  Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, okulların yeniden açılma meselesine değindi ve Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı antikor yani toplumda kaç kişinin hastalığa yakalandığını ortaya koyan çalışmaya dair bilgileri şu şekilde verdi:

"Türkiye'deki nüfusta antikor gelişmesi yani hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanma durumu binde 8. Biz demek ki 11 Mart'tan beri önlemlerimizi iyi almışız. Bireyleri ve toplumu korumuşuz, hastalığı geçirmemişler" diyen Özkan, yaşlı nüfusun koruma ve kontrol önlemlerine uyulduğunu belirtti. Özkan, yoğun bakım hasta sayılarında artış yaşanmasına rağmen genele göre bir düşüşün olduğunu ve ölümlerin de bu nedenle azaldığını düşündüğünü söyleyerek, "Bu kontrol ve koruma yöntemleriyle ilişkilidir. Gençler çok riskli. Gençler hastalığı hafif geçirdiklerini düşünüyorlar ancak, bağışıklık sistemlerini ve hastalığı nasıl geçireceklerini bilmiyorlar. Bunun kimse için garantisi yok. Eğer semptom göstermeden hastalığı geçiyorsak, başkalarını bulaştırma ihtimali o kadar yüksektir. Bu yüzden gençlerin daha özen göstermesi, çocuklara ve yetişkinlere örnek olması gerekiyor"

OKULLARIN AÇILMASI

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz ise yaptığı açıklamada, vaka tablosuna göre okulların bu yıl açılma ihtimalini değerlendirdi  "Bu tablo böyle devam ederse okulların açılmasıyla ilgili özellikle üniversitelerde sıkıntı yaşayabiliriz" dedi.

Yavuz, temmuz ve ağustos ayında açıklanacak vaka sayılarının  okulların açılma tarihini belirleyeceğini, bu tarihlerde gelecek vakalara göre bir karar verileceğini söyledi. Yavuz "Bu tablo binli rakamlarla devam ederse özellikle üniversitelerin açılmasında sıkıntı yaşanabileceğini düşünüyorum. Bu gerçekten çok dinamik bir salgın. Önümüzde ki yılların ön görüsünde bulunmak, elde ki verilerle tahmin etmek pek mümkün değil açıkçası. Bizler Temmuz ve Ağustos ayını nasıl geçirdiğimize bakarak, Ekim'de neler yapabileceğimize karar vereceğiz. Hazırlıklı olmak gerekiyor. Vaka sayıları sıfırlansa bile ikinci bir dalganın her an olabilir endişesi var. Bu yüzden, dinamik bir salgında eylül ya da ekim ayında okullar açılır ya da açılmaz diye şu an için bir şey diyemeyiz" dedi

TELAFİ EĞİTİMLERİ NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı'na göre devlet okullarında yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitimi 31 Ağustos'ta başlayacak ve üç hafta sürecek. Bu uygulama özel okullarda ise 15 Ağustos itibariyle hayata geçirilecek.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA