Bedelli Askerlik Yapacak Öğrencileri Sevindiren Açıklama

Bedelli askerlikte son dakika gelişmesi yaşandı. Askerliğini bedelli yapacak öğrenciler için Yükseköğretim Kurumu 'ndan sevindiren açıklama geldi.

Bedelli Askerlik Yapacak Öğrencileri Sevindiren Açıklama

Bedelli askerlik için başvurular devam ediyor. Başvurular devam edereken askerliği bedelli yapacak öğrenciler için sevindiren açıklama geldi. 

Yükseköğretim Kurumu Başkanlığı tarafından konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında, Milli Savunma Bakanlığının bedelli askerlik ile ilgili kuruma gönderdiği yazısının, Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısınde gündeme geldiği ve bu konunun tüm boyutlarının görüşüldüğüne yer verildi. Askerliği bedelli yapacak vatandaşlar, 15 bin TL'lik ödemeyi yaptıktan sonra 21 günlük temel askerlik eğitimine alınacak. 

YÖK tarafından yapılan bu toplantıda yapılan görüşmede, bedelli askerlik tasarısının geçici 55 'inci madde kapsamında "21 günlük temel askerlik eğitimi" maksadıyla askerliğe alınacak üniversite öğrencilerinin temel eğitimi alacakları süre içinde idari şekilde izin sayılmaları yönünde karar alındı. Askerliği bedelli yapacak öğrenciler, 21 Bahis Siteleri günlük temel eğitim sırasında yapılacak ara sınav, vize ve final dahil olmak üzere tüm diğer sınavlara katılamayacak. Ancak öğrenciler idari şekilde izin oldukları için bu sınavların telafisine ve mazeretlerine katılacaklar. Mağduriyet yaşanmaması için YÖK üniversitelere birer yazı gönderdi ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini aktardı.

Yükseköğretim Kurumu Başkanı, Milli Savunma Bakanlığına yeni atanan Hulusi Akar'ı tebrik etmek için gerçekleştirdiği ziyaretinde geçici 55. madde kapsamında 21 günlük temel askerlik eğitimi alacak öğrencilerin bu sürede mağduriyet yaşamaması için gerekli müzakereleri yaptığı öğrenildi. 

Özetle bedelli yapacak öğrenciler, daha sonra sınavların mazeretlerine girebilecekler.

Kamubulteni.com  | Ankara