Bakan açıkladı: Zorunlu eğitim 13 yıl oluyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Yılmaz yaptığı açıklamasında okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınacağını söyledi. İşte detaylar.

Bakan açıkladı: Zorunlu eğitim 13 yıl oluyor

Gürün İlçe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı tarafındna düzenlenen iftar programına katılmak üzere İlçeye giden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, burada programa katıldı. Öte yandan Bakan yılmaz'ın yanı sıra programa Sivas Valisi Davut Gül, Sivas İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, Sivas İl Emniyet Müdürü Turan Aksoy, Ak Parti İl Başkanı Ziya Şahin, Gürün Kaymakamı Fatih Özdemir, Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal ve ilçe esnafı katılımda bulundu. 

Düzenlenen programda konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, daha iyi bir eğitim için gelecek dönem ikili eğitimi kaldıracaklarını belirtti. Bakan Yılmaz burada yaptığı açıklamasında, "İnşallah 2019 yılı sonuna kadar yapacağız. Yine kaliteli eğitim vermek için mutlaka okul öncesi eğitimi, Betist zorunlu eğitim kapsamına almamız lazım. Yani insanımızın eğitim süresini arttırmamız lazım. Biz geldiğimizde insanımızın eğitim süresi yaklaşık 5 yıldı, şimdi 8 yıl. Ama ortalaması 12 yıl olması lazım. Zaten 12 yıl zorunlu eğitimi getirdik. Okul öncesi eğitimi de bir yıl alacağız. Dolayısıyla Türkiye'deki zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız. Dersliklerdeki öğrenci sayısını azaltacağız, öğretmen sayısını arttıracağız, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltacağız. Daha kaliteli bir eğitim vereceğiz. Öğretmenlere performans sistemi getireceğiz. Türkiye iyi bir yolda ilerliyor" ifadelerine yer verdi.

Barış, Huzur ve Hak İstiyoruz

Değerler eğitiminin oldukça önemli olduğunun altını çizen Bakan Yılmaz, bu şekilde hak temelli eğitimin verileceğini, "Şuna çok inanarak söylüyorum, maddi yönden de Türkiye'nin eğitimi iyi bir yerde, manevi yönden de iyi bir yerde. Önümüzdeki dönemde inşallah müfredatı da gözden geçiriyoruz. Değerler eğitimini de evlatlarımıza daha fazla vereceğiz. Barış istiyoruz, huzur istiyoruz, hak istiyoruz. Kimse kimsenin hakkına el uzatmasın diyoruz. Bu ailede, çevrede ve okulda verilir. Ama birisi eksik olursa sıkıntı olur. Sadece okulda verirsek yeterli olmaz, ailede de verilmesi lazım. Yaşadığımız ortamın da vermesi lazım" şeklinde belirtti.

Kamubulteni.com  | Ankara