Aziz Sancar: Yanlış Arkadaşlar Seçtim Beni Tıbba Götürdüler

Çeşitli etkinliklere katılmak ve görüşmelerde bulunmak üzere Özbekistan 'a giden Prof. Dr. Sancar, Taşkent'te faaliyet yapmakta olan Türk İlköğretim Okulu'nu ziyaret ederek çocuklarla bir araya geldi.

Aziz Sancar: Yanlış Arkadaşlar Seçtim Beni Tıbba Götürdüler

Aziz Sancar 'dan önemli açıklamalar !!

Bilim yapmanın kolay olmadığını, çok fedakarlık istediğini söyleyerek açıklamasına başlayan nobel ödüllü Sancar, "Onu göz önüne alırsanız çok çalışırsanız başarılı olursunuz" dedi.

TÜRK DÜNYASININ BİLİME ÇOK İHTİYACI VAR

Türk dünyasının bilime çok ihtiyac var diyen Aziz Sancar, "Türk dünyasının İngiltere, Almanya, Japonya ve ABD ile yarışabilmek için bilime ağırlık vermesi gerekir" ifadesini kullandı.

EN BÜYÜK HAYALİ

En büyük hayalinin ne olduğu yönünde gelen soruya Sancar, "Şu anda en büyük hayalim Türk birliğini görmek. Onun için nisan ayında Kazakistan ve Kırgızistan'ı ziyaret ettim. Özbekistan'dan davet gelince baş üstüne dedim ve buraya geldim."

KUVVETLİ OLMALIYIZ

Sancar, Türk birliğini gerçekleştirmek için bilimde kuvvetli olmak gerektiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bilimde kuvvetli olmadan Türk birliği olmaz. Buraya gelince öğrendim, Japonya'dan, Güney Kore'den bilim insanları buralara geliyor ve faaliyet yapıyor. Türkiye'den, Kazakistan'dan veya Azerbaycan'dan niye gelmiyor çünkü yok, ondan gelmiyor. Türk birliğinin olabilmesi için hepimizin bilimde çok kuvvetli olmamız lazım."

BEN YANLIŞ ARKADAŞ SEÇTİM

Sancar, bir öğrencinin "Niye tıbba gittiniz?" sorusu üzerine, "Arkadaş seçerken iyi arkadaş seçeceksin. Ben yanlış arkadaş seçtim, onlar da (beni) tıbba götürdüler" diyerek espri yaptı.

Çalışırken çok yorulduğunu, hayal kırıklığına uğradığını fakat pes etmediğini vurgulayan Sancar, bir çocuğun bu başarıyı nasıl elde ettiğine dair sorusunu, "Ben zekaya inanmıyorum. Hepimiz aşağı yukarı aynı zekaya sahibiz. Başarının tek sırrı çok çalışmaktır. Ben çok çalıştım. Siz de çok çalışarak başarılı olursunuz" şeklinde yanıtladı.

KAMUBULTENİ.COM  |  ANKARA