2020-2021 Okulların Açılması ile İlgili MEB'den Net Açıklama-Hangi Öğrenciler 21 Eylül'de Okula Gidecek?

Mili Eğitim Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. 81 şehrin İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Bakan Ziya Selçuk 'un imzası ile gönderilen resmi yazıda, okullara kimlerin gideceği, sınavların nasıl yapılacağı ve diğer detaylara yer verildi.

2020-2021 Okulların Açılması ile İlgili MEB'den Net Açıklama-Hangi Öğrenciler 21 Eylül'de Okula Gidecek?

Okulların açılması ile ilgili MEB'den son dakika açıklaması.

21 Eylül tarihinin yaklaşması ile birlikte öğrenciler ile aileleri, 21 Eylül 'de kimlerin okula gideceğini araştırmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafındna yapılan son dakika açıklamasında ise bu soruya cevap verildi.  MEB tarafından yayımlanan duyuruda , 212 Eylül 'de okulların ana sınıfları ve 1. sınıflar için açılacağı,  ilk hafta uyum eğitimleri yapılacağına yer verildi. 

İşte MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 81 şehirdeki okullara gönderilen yazı

Bilindiği gibi Covid 19 salgını nedeniyle Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel eğitim kurumlarında yürütülecek eğitim faaliyetlerine ilişkin  hususlar ilgi c yazıyla duyurulmuştur. Sürece ilişkin ortaya çıkan yeni gelişmeler neticesinde ilgi a Yönetmeliğin ek 3 üncü ve ilgi B Yönetmeliğin ek 2 nci maddesi kapsamında eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aşağıda yer alan açıklamalar çerçevesinde yürütülmesi gerekmektedir.

2020-2021 eğitim öğretim yılı yüz yüze ve uzaktan eğitim imkanlarını birlikte kullanılması ile sürdürülecektir. Yüz yüze eğitime 21 Eylül 2020 tarihinde okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflar ile başlanılacak olup diğer kademe ve sınıf düzeylerine ilişkin değerlendirmeler salgının seyrine bağlı olarak ilan edilecektir. Bu kapsamda öğretim programlarının tamammı yüz yüze vee/veya uzaktan eğitim yolu ile tamamlanacaktır. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında öğrenciler, eğitim programlarındaki konu ve kazanımların tamamından sorumlu olacaktır. 

Ölçme ve değerlendirme uygulamalarının ilgi a ve b yönetmeliklerde yer alan esaslara göre öğrencilerin kendi öğretmenleri tarafından okul ortamında gerçekleştirmesi esastır. Okul fiziki şartları göz önünde bulundurularak ölçme ve değerlendirme uygulamaları bir sınıfta yer alan öğrencilerin gruplara ayrılarak uygulanması şeklinde de gerçekleştirilebilir. 

Yüz yüze eğitim faaliyetleri ile ölçme ve değerlendirme uygulamalarının tamamında Covid 19 salgını ile ilgili tedbirlerin eksiksiz ve zamanında gerçekleşmesi sağlanarak ilgi Ç kılavuza uygun olacak şekilde il/ilçe milli eğitim müdürlükleri ve okul yönetimleri tarafından gerekli tüm önlemler alınacaktır. 

ÖZETLE...

21 Eylül 'de ana sınıfı ve 1. sınıf öğrencileri okula gidecek.

Okullarda hem yüz yüze hem uzaktan eğitim uygulanacak.

İlk haftanın ardından diğer öğrencilerin (2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12. Sınıflar) yüz yüze eğitimleri hakkında karar verilecek. (Vaka sayısına göre değerlendirme yapılacak.=

Sınavlar okullarda yapılacak. 

Sınavlar için sınıflar bölünebilecek. Tüm sınıfın aynı anda sınavlara girmesi zorunluluğu yok.

Sizce okullar açılmalı mı? Yorum kısmı aşağıda.