Güvenlik Görevlileri Dikkat: Mahkemeden Flaş ÖGG Kararı

Özel Güvenlik Görevlilerini ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. ÖGG kartını yenilemeyen güvenlik görevlileri ile ilgili son dakika kararı geldi.  Kimliğini yenilemediği için işindne atılan bir güvenlik görevlisinin başvurusunu değerlendiren mahkeme  işten atılmayı haklı buldu. Yargıtay işten atılmayı haklı buldu ama ihbar ve kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti. 

Güvenlik Görevlileri Dikkat: Mahkemeden Flaş ÖGG Kararı

Özel Güvenlik Görevlilerini ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. ÖGG kartını yenilemeyen güvenlik görevlileri ile ilgili son dakika kararı geldi.  Kimliğini yenilemediği için işindne atılan bir güvenlik görevlisinin başvurusunu değerlendiren mahkeme  işten atılmayı haklı buldu. Yargıtay işten atılmayı haklı buldu ama ihbar ve kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti. 

24 Ekim 2019 Perşembe 09:20
Güvenlik Görevlileri Dikkat: Mahkemeden Flaş ÖGG Kararı

Güvenlik görevlilerini ilgilendiren önemli haber.

2011 yılında işe başlayan ve 2014 yılına kadar belediye işyerinde güvenlik görevlisi olarak çalışan bir kişi, iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı neden olmadan feshedildiği iddiasıyla mahkemeye başvurdu. 

Söz konusu kararın devamı şu şekilde;

"Mahkemece davacının özel güvenlik kimlik kartı olmaksızın çalıştırılmasının yasaya aykırı olduğu gerekçesi ile dava konusu kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmiş ise de haklı feshe konu edilen eylem işin normal işleyişini ve işyerindeki uyumu olumsuz yönde etkileyici nitelikte olsa da haklı fesih sebebini oluşturacak ağırlıkta olmadığı anlaşılmış olup kıdem ve ihbar tazminatlarının hüküm altına alınması gerekirken haklı fesih nedeni bulunduğu tespiti ile davanın reddine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliğiyle karar verildi" denildi."

Karar temyize götürüldü. Temyize giden karar incelendi ve gereği konuşuldu.

YARGITAY KARARI

Yargıtay tarafından alınan emsal karar şu şekilde;

Gerekçe:

1-Dosyadaki yazılara toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalıların tüm davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışındaki temyiz itirazlarının reddine karar vermek gerekmiştir.

2-Taraflar arasındaki uyuşmazlık davacının iş sözleşmesinin haklı sebeple feshedilip feshedilmediği noktasındadır.

4857 sayılı Kanun’un 18. maddesi bakımından işçinin davranışlarından kaynaklanan sebepler, işçinin aynı Kanun'un 25/II. maddesinde öngörülen ve işverene derhal fesih yetkisi tanıyan haklı sebepler niteliğinde ve ağırlığında olmayan, işyerinde işin görülmesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen, sözleşmeye aykırı davranışlarıdır. İşçinin davranışı ancak işyerinde olumsuzluklara yol açması halinde geçerli sebep olabilir. İşçinin sosyal açıdan olumsuz bir davranışı, toplumsal ve etik açıdan onaylanmayacak bir tutumu işyerinde üretim ve iş ilişkisi sürecine herhangi bir olumsuz etki yapmıyorsa geçerli sebep sayılamaz. Yargılama sırasında bu sebeplerin ağırlıkları her olayın özelliğine göre değerlendirilmelidir. İşçinin iyiniyet ve ahlak kurallarına uymayan davranışı sonucunda iş ilişkisine devam etmek işveren açısından çekilmez hale gelmişse, diğer bir anlatımla güven temeli çökmüşse işverenin haklı sebeple derhal fesih hakkı doğar. Buna karşılık, işçinin davranışı taraflar arasında bulunması gereken güven temelini çökertecek ağırlıkta bulunmamakla, iş ilişkisine devamı tam anlamıyla çekilmez hale getirmemekle birlikte, işin normal işleyişini bozuyorsa, işyerindeki uyumu olumsuz yönde etkiliyor ve işverenden bu nedenle iş ilişkisini yürütmesi normal olarak beklenemiyorsa 4857 sayılı Kanun'un 18/1. maddesi gereği geçerli fesih hakkı doğar.

Somut olayda, davacı 07/04/2011-30/09/2014 tarihleri arasında davalı asıl işveren Belediye işyerinde dava dışı ve davalı alt işveren şirketler nezdinde güvenlik görevlisi olarak çalıştığını, iş sözleşmesinin davalı alt işveren şirket tarafından haklı neden olmaksızın feshedildiğini ileri sürmüş, davalı alt işveren ise davacının özel güvenlik kimlik kartını yenilememesi gerekçesi ile iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiğini savunmuştur. Mahkemece davacının özel güvenlik kimlik kartı olmaksızın çalıştırılmasının yasaya aykırı olduğu gerekçesi ile dava konusu kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmiş ise de haklı feshe konu edilen eylem işin normal işleyişini ve işyerindeki uyumu olumsuz yönde etkileyici nitelikte olsa da haklı fesih sebebini oluşturacak ağırlıkta olmadığı anlaşılmış olup kıdem ve ihbar tazminatlarının hüküm altına alınması gerekirken haklı fesih nedeni bulunduğu tespiti ile davanın reddine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgililere iadesine, 27/06/2019 gününde oybirliğiyle karar verildi.

ÖGG HABERLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN >>

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Son Güncelleme: 24.10.2019 10:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Asli 2019-10-23 20:33:01

Yenileme olayı maalesef gereksiz bir olay zaten asgari ücrete çalışan bir ÖGG yenileme için maaşının neredeyse yarısını yeni kimlik kartına vermek durumunda ya ÖGG olarak calisanlarin çalışma şartları iyilestirilsin yada yenileme kalksın çünkü polis asker gibi olası bir olay durumunda canlarını tehlikeye atıyorlar kolay bir meslek değil can guvenligi tehlikeye girme riski çok yüksek devletimiz lütfen ÖGG lerine hak ettiği hakları versin

Avatar
Tayfun 2019-10-23 13:10:36

Özel güvenlikcilerin 5 senede kimlik yenilemesi cok sacma bisey bence bi kere alsınlar yenileme kaldırılsın sonucta bu devletin onlarada ihtiyacı var

Avatar
Murat 2019-10-23 22:19:02

Ve surekli yasa deyiştırılıp 1 yıl altında ceza alanlar guvenlik olamıyor ama memur asker polis cok rahat oluyo kaç bin kişi işinden oldu yasal dolandırıcılık bunun adı

Avatar
Sezai 2019-10-24 19:08:51

Ögg 5 yılda bir yenileniyor.ancak sınavda kalma yok yoksa bircogumuz issiz kalırdık.ancak devletimiz ögg icin yas sınırını yukseltmesi lazım.gencler bu is icin kolay para olarak gördukleri icin egitimlerine onem vermiyorlar.yas sınırı silahlı ve silahsız ögg icin once askerlik zorunlulugu sonra 30 yas ve uzeri olsunki gencler bu ise girmeden en azından elle tutulan bir meslekleri olsun.

Avatar
Rıfkı 2019-10-25 17:41:20

Her 5 yılda bir kez yenileme gerçekten çok saçma amaç şirketlere para kazandırmak ogg ler zaten asgari ücret le çalışıyoruz çocuk okutuyoruz ay sonu gelmiyor Bir de yenileme olduğu zaman maaşımızın yarısını oraya veriyoruz zaten çalıştığımız şirketler yenileme masrafları mızı karşılamıyor mecbur kendimiz karşılıyoruz işimize devam edebilmek adına değerli büyüklerimizden ricamız bu yönetmeliğin değişmesi

Misafir Avatar
Şahin Kara 2020-01-21 13:35:37 @Rıfkı

Bir yenileme maaşın yarısı mı? 350 kurs ücreti 20-25 kart ücreti sınav harcı kaç lira bilmiyorum ama her halde bu maaşın yarısı değil? Hangi ÖGG CMK 90'ın ne olduğunu biliyor daha doğrusu 5188 sayılı yasanın 7. maddesinde kendisine yüklenen görev ve sorumluluklarını biliyor? Ucuz atıyorsunuz!

Beğenmedim! (0)
Avatar
Bülent 2019-10-30 14:29:28

Herkes hak ettiği cezayı alır birgün kimsenin hakkı kimsede kalmaz insanların emeğinin karşılığını üç beş soysuza yederemeyiz adalet yerini bulmuş saygılar