Sözleşmeli Er ve Erbaşların Beklediği Değişiklik Yapıldı: Artık Mesai Bitiminde Kışladan Çıkabilecekler

Milli Savunma Bakanlığından bir son dakika açıklaması geldi. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan ve yürürlüğe giren düzenlemede sözleşmeli er ve erbaşlarla ilgili büyük bir mağduriyet çözüldü.

Sözleşmeli Er ve Erbaşların Beklediği Değişiklik Yapıldı: Artık Mesai Bitiminde Kışladan Çıkabilecekler

Milli Savunma Bakanlığından bir son dakika açıklaması geldi. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan ve yürürlüğe giren düzenlemede sözleşmeli er ve erbaşlarla ilgili büyük bir mağduriyet çözüldü.

06 Ocak 2021 Çarşamba 08:29
Sözleşmeli Er ve Erbaşların Beklediği Değişiklik Yapıldı: Artık Mesai Bitiminde Kışladan Çıkabilecekler

MSB beklenen açıklamayı yaptı.

6 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete sayısında beklenen karar yayımlandı. On binlerce sözleşmeli er ve erbaşın büyük bir merakla beklediği kararda sözleşmeli er ile erbaşların mesai saati bittiğinde , günlük faaliyet programı sona erdiğinde ve hafta sonu izinlerinde , istemeleri durumunda işlerini aksatmayacak şekilde görev yerlerinden ayrılabilecekler.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemenin tam metni şu şekilde:

"SÖZLEŞMELİ ERBAŞ VE ER YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 8/6/2011 tarihli ve 27958 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliğinin 25 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 25 ‒ (1) Sözleşmeli erbaş ve erlerin günlük faaliyet programı ve hafta sonu izinleri, 25/6/2019 tarihli ve 7179 sayılı Askeralma Kanunu gereği askerlik yapanlarda olduğu gibidir. Sözleşme ve görev süresince kışlada iskân edilirler. Ancak istekli olan sözleşmeli erbaş ve erlere birliğin günlük faaliyet programı ile görevlerini ve emniyetini aksatmayacak şekilde günlük faaliyet programında belirtilen faaliyet ve eğitimler dışında kalan istirahat/izin sürelerinde hafta içi mesai sonrası ve hafta sonu görev yerlerinden ayrılmaları için izin verilir. Bunlar istirahat/izinlerinin bitimini takip eden vardiya başlangıcında/ilk mesai gününün sabah yoklamasında hazır bulunmak zorundadır.

(2) Sözleşmeli erbaş ve erlere verilen vazifeye müteallik ilave görevler ile birliğe verilen vazifeye yönelik tatbikat/harekât/hudut ve benzeri görev hazırlıkları kapsamında ve ayrıca; nöbet/vardiya, hazır kıta, karakol ve benzeri görevler ile emniyet ve salgın hastalıklar açısından tehlike arz edebileceği belirlenen günlerde hafta içi mesai/vardiya sonrası ve hafta sonu görev yerlerinden ayrılmaları için izin verilmesi asgari tabur, ilçe jandarma ve müstakil bölük komutanının (Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Sahil Güvenlik Komutanlığında eşidi) yetkisindedir.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı birlikte yürütür."

DAHA ÖNCE ÇIKAMIYORLARDI

Orduda sözleşmeli er ve erbaş olarak istihdam edilen personeller, mesai bitiminde kışladan çıkamıyordu. Ancak bu düzenleme ile sözleşmeli er ve erbaşlar, mesai bitimi sonrası kışladan çıkabilecek. Er ve erbaşlar, takip eden mesai gününde sabah yoklamasında ya da vardiyası varsa vardiya yoklamasında hazır bulunmak zorundadır.

Bu yönetmelikle birlikte büyük bir mağduriyet giderilmiş oldu. Daha önce evlenen sözleşmeli er ve erbaşlar, kışladan çıkamadığı için ailesi ile kalamıyor , haftada belirli günler sadece gidebiliyordu ve bu nedenle aile kurmakta zorlanıyor , evlenmeyi daha ileri yıllara erteliyorlardı. 

Kadın erkek adaylarla bilgi alış verişi  için TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akıncı 2021-01-06 09:27:46

Bedel ödeneceginde en önde ödül alınacağında en arkada duranlardanız ne kadar yasa çıkarsa çıksın bu adamlar karanlıkda yürüyenler oldukları için hiç biri dışarı gene çıkamayacak

Avatar
Söz 2021-01-06 09:28:20

Bizler çıkıyoruz şuan

Avatar
Ateş 2021-01-06 08:57:13

Bence bu kanunun düzenlenmesi lazım Kanun var ordaki komtanlara kalıyor herşey bu nasıl bir kanunsa anlamış değilim

Avatar
Bir Garip 2021-01-06 09:51:08

Yorum yapan arkadaşlarıma katılıyorum. Siz yönetmeliğindeki hemen düzeltin adamlar istedikleri gibi saltanat sürüyorlar sonra da neden gelişmiyoruz oluyor gelişmeyiz tabi

Avatar
Haydar 2021-01-06 09:23:06

Er deyince ne anlaşılıyor acaba yada bu erleri zorlamı sokuyorlar kışlaya veyahut bunlar çok vatansever bedava hizmet ediyorlar devlete askerliği seçtiysen her şeyi yapacaksın yoksa git köyüne çobanlık yap.

Avatar
Söz er 2021-01-06 09:43:05

Yalan arkadaşlar inanmayin cikartmiyorlar kole gibi calistiriyolar !!!

Avatar
Manaman 2021-01-06 09:57:45

Haydar er deyince akla ne geleceğini askerlik yapmış olsaydın anlardın.yada zihniyetin ellerin elinde büyümüşsün anlaşılan vatan sevgisini ne sen ne bı başkası değerlendirebilir. tiynetsiz mahlukat dağdaki çoban kardeşim bile senden sereflidir anladığım kadarıyla...elin ekmeğini kendine dert etme.bu düzenlemede emeği geçenlere ayrıca teşekkürü borç bilirim

Avatar
Olcay 2021-01-06 08:48:19

Siz izin veriyorsunuz da ben hiç kışla olsun hudut karakolları olsun hiç evine giden sözleşmeli er görmedim duymadım bölük komutanı veya yetkili kişi kimse o izin vermiyor bu madde boşuna çıktı yanı

Misafir Avatar
pööhh 2021-01-06 13:00:56 @Olcay

kardeşim yasa çıkalı 4 saat olmuş ne anlatıyosun

Beğenmedim! (0)