İcra-Zabıt Katipliği On Parmak Sınavında Değişiklik

Adalet Bakanlığı 'ndan 4 bin 170 zabıt ve icra katibi alımı için bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada uygulama sınavında metinlerdeki vuruş sayılarının eşitlendiğine yer verildi.

İcra-Zabıt Katipliği On Parmak Sınavında Değişiklik

Adalet Bakanlığı 'ndan 4 bin 170 zabıt ve icra katibi alımı için bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada uygulama sınavında metinlerdeki vuruş sayılarının eşitlendiğine yer verildi.

10 Ağustos 2019 Cumartesi 14:10
İcra-Zabıt Katipliği On Parmak Sınavında Değişiklik

2019 yılı zabıt ve icra katibi alımı öncesi metinlerde değişiklik.

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda 3.071 sözleşmeli zabıt kâtibi ve 1099 icra katibi olmak üzere Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı bünyesine en az lise mezunu adaylar arasından 4 bin 170 katip alımı yapılacağı bildirildi. İlanlara başvurular geçtiğimiz ay alındı ve Temmuz ayı sonunda klavye aşamasına girmeye hak kazanan adayların isim listeleri adliyeler tarafından erişime açıldı.

METİNLER YAYIMLANDI

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda zabıt katibi alımında yapılacak uygulama sınavı için metinlerin yayımlandığına yer verildi. Duyuru şu şekilde;

Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinin Özel Şartlar başlıklı  6 ncı maddesinin 6/c bendinde “Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (bu bende göre yapılacak uygulamalı sınavda başarılı sayılabilmek için; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.)” hükmü yer almaktadır.

Söz konusu Yönetmelik hükmü gereğince 20 Ağustos 2019 Salı ve devam eden günlerde yapılacak olan sözleşmeli zabıt kâtipliği uygulama sınavında adaylara yazdırılacak  metinler aşağıdaki linkte verilmiştir.

METİNLER İÇİN TIKLAYIN

İCRA KATİPLİĞİ METİNLERİ DUYURUSU

 İcra Müdür ve Yardımcıları ile İcra Kâtiplerinin Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinin "İcra kâtipliğine atama şartları " başlıklı 3/A maddesinin "i" bendinde “Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen metinden daktilo veya bilgisayarla; verilen metne sadık kalınmak ve anlam bütünlüğü korunmak suretiyle, kelime ve cümle tekrarına yer vermeden ve yanlış yazılan kelime sayısı toplam yazılan kelime sayısının yüzde kırkından fazla olmayacak şekilde üç dakikada en az doksan kelime yazmak,” hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla;

1- Adayların, uygulama sınavında yazacakları metinleri sınav komisyonu tarafından kura ile tespit edilerek kendilerine verilen metne sadık kalacak şekilde yazmaları gerekmektedir.

2- Verilen metinler, adaylara kolaylık sağlaması için sadeleştirilmiştir. Bu itibarla uygulama sınavı sırasında adaylar tarafından metin dışı kelime ilavesi yapılmamalıdır.

3- Metin içindeki (ile, ve, de, da gibi) bağlaçlar da bir kelime olarak kabul edilecektir.

4- Adayların metinlerde yer alan imla kurallarına (Büyük küçük harf, paragraf başı, nokta gibi) riayet etme zorunluluğu bulunmamaktadır.

5- Her hâlükârda, adayların yazmış olduğu metinlerdeki yanlış yazılan kelime sayısının aynı metinde yer alan toplam kelime sayısının yüzde kırkından fazla olması halinde, aday başarısız sayılacaktır.

Söz konusu Yönetmelik hükmü gereğince 20 Ağustos 2019 Salı ve devam eden günlerde yapılacak olan sözleşmeli icra kâtipliği uygulama sınavında adaylara yazdırılacak metinler aşağıdaki linkte verilmiştir.

METİNLER İÇİN TIKLAYINIZ.

VURUŞ SAYILARI EŞİTLENDİ

Bu yıl yayınlanan metinler diğer yıllara göre büyük farklılık gösteriyor. Önceki senelerde kimi metinlerde 90 kelime yazmak çok kolay iken kimi metinlerde çok zordu. Yeni yayınlanan 70 adet metinde Adalet Bakanlığı tarafından gerekli düzenleme yapılarak vuruş sayıları eşitlendi. Adaylar artık uygulama sınavında yaklaşık 710-725 arasında vuruş yaptıklarında 90 kelime yazabilecekler.

Katiplik mülakatına girecek diğer adaylarla bilgi alış verişi için TIKLAYIN

KATİP ALIMI SÜRECİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN >>

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için  >>>> TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eda 2019-08-10 22:23:04

Metinlere ekrandan mı bakılacak yoksa kağıt üzerinden mi acaba

Avatar
Keşke artsa 2019-08-10 18:54:39

Boşuna mı bilgisayar bölümü okuduk. Taban 110olsun ki elemek daha kolay olsun.
Zaten mülakatta elicekler bizi

Avatar
Sahin 2019-08-10 14:42:59

Ne zaman basvurular

Avatar
Ali 2019-08-10 14:45:33

Zabıt katipliginde imla kuralları olacakmı

Misafir Avatar
Emrah 2019-08-10 15:14:02 @Ali

olmayacak hocam.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Seda 2019-08-10 16:19:40

İcra katipligindeki imla kurallarında zorunlu olmama şartı zabit katipliginde de geçerli mi

Misafir Avatar
recep 2019-08-10 16:39:31 @Seda

İmla kurallarına dikkat etmeden düz yazacaksın

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ali 2019-08-10 16:54:38

Ya Allah rızası için bir kişi cevap versin zabıt katipligi metinleri imlali mı olacak

Misafir Avatar
mine 2019-08-10 18:30:51 @Ali

hayır imlasız olucak

Beğenmedim! (0)
Avatar
A 2019-08-10 18:40:34

Olmayacak yazıyor okumanız yok mu?

Avatar
Hüseyin 2019-08-10 17:51:20

Evet zabıt katipliği imlalı olacak