2019 CTE 10 Bin Kamu Personeli Alımında Başvuru Şartları

CTE en az lise mezunu adaylar arasından 2019 yılında 10 bin kamu personeli alımı yapacak. 2019 yılında yapılacak personel alımında başvuru şartları ve beklenen ilan tarihi haberimizde.

2019 CTE 10 Bin Kamu Personeli Alımında Başvuru Şartları

CTE en az lise mezunu adaylar arasından 2019 yılında 10 bin kamu personeli alımı yapacak. 2019 yılında yapılacak personel alımında başvuru şartları ve beklenen ilan tarihi haberimizde.

04 Ocak 2019 Cuma 22:05
2019 CTE 10 Bin Kamu Personeli Alımında Başvuru Şartları

CTE 2019 'da 10 bin yeni personel alımı yapacak.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz, geçtiğimiz ay TBMM'de yaptığı açıklamada, 2019 yılında 10 bin cezaevi personeli alımı yapacaklarını söyledi. Bu açıklamanın ardındna Adalet Bakanı Abdulhamit Gül 'de 10 bin personel alımı açıklaması yaptı.

Bakan Gül açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesine 10 bin personel alımı gerçekleştireceğiz.

Bu alımların ne zaman yapılacağına dair net bir tarih vermem uygun olmaz ancak çalışmalar devam ediyor yakın zamanda gerekli bilgiyi kamuoyu ile gerekli birimlerimiz paylaşacaktır. İnfaz koruma memuru halk arasında gardiyan olarak bilinir, zabıt katibi, mübaşir, hizmetli, şoför, teknisyen ve daha birçok pozisyonda istihdamlarımız olacak"

CTE'YE YAPILACAK ALIMDA BAŞVURU ŞARTLARI

Kamubulteni.com 'a en çok gelen soru başvuru şartlarının 2019 yılında ne olacağı sorusu oldu. CTE personel alımı başvuru şartlarında henüz bir değişiklik olmadı. 2019 yılında yapılacak alımlarda başvuru şartları şu şekilde olacak:

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,  
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak veya  askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
 • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,
 • Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,
 • KPSS en az 70 puan almak,
 • Yapılacak sınavın son başvuru tarihi  itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak;  
 • Merkezî sınavın (KPSS-2018) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak; teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak 
 • Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.

Özel şartlar

A- Sözleşmeli infaz ve koruma memurluğuna yerleşebilmek için ;  
 

 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,  
 • Erkeklerde 170 cm., kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,
 • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.)

B- Sözleşmeli büro personeli (ceza infaz kurumu kâtipliği) pozisyonlarına yerleşebilmek için;                                         
 

 • Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak, (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
 • Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)
 • Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (Bu şartın varlığı ilgili adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)
 • Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilecektir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilecektir.

C- Sözleşmeli diğer sağlık personeli (sağlık memuru) pozisyonlarına yerleşebilmek için;

Meslek liselerinin hemşirelik, toplum sağlığı veya acil tıp teknisyenliği bölümlerinden ya da bu bölümlerin lisans veya ön lisans programlarından mezun olmak,

D- Sözleşmeli destek personeli (şoför) pozisyonlarına yerleşebilmek için;
 

 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • E sınıfı sürücü belgesine sahip olmak (ya da Karayolları Trafik Yönetmeliğinde 17.04.2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik ile 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile yeni tip D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak)

E- Sözleşmeli teknisyen pozisyonlarına yerleşebilmek için;
 

 • En az meslek liseleri veya teknik liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmak,
 • Yerleştirileceği pozisyonun gerektirdiği teknik bilgiye sahip olmak.

F- Sözleşmeli destek personeli (aşçı ve kaloriferci) pozisyonlarına yerleşebilmek için;
 

 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • Halk Eğitim Müdürlükleri veya diğer resmî kurum ve kuruluşların ilgili branşta düzenlediği kurslardan mezun olmak veya ilgili branşta sertifika sahibi olmak,  

İLAN TARİHİ

CTE personel alımı ilan tarihi henüz belli değil. 2018 yılı alımlarında süreç henüz sona ermedi. Hala sözlü mülakat sonuçlarını açıklamayan adliyeler var. Bu nedenle bu yıl ilan biraz gecikebilir. Tahmini ilan tarihi: Haziran 2019

CTE 'den önümüzdeki günlerde ilan tarihi hakkında açıklama gelecek. Kamubulteni.com 'a özel gelecek açıklamadan bildirimle haberdar olmak için Kamubulteni.com mobil uygulamasını indirin. 

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ergin 2019-01-05 01:29:13

arkadaşlar bu sene puanlar zaten duşul geldı oyuzden 70 baraj puanı duşmelıdır ılan cıkmadan cımere yazalım arkadaşlar

Avatar
cte 2019-01-05 09:10:39

kpss 60 olsun.zaten mülakatla alım yapılıyor.kpss puan sınırının önemi yok.

Avatar
ilyas 2019-01-05 23:29:04

65 bari olsun

Avatar
aday memur 2019-01-29 13:38:09

klavye kursuna gitmiş olmak yeterli midir?

Avatar
Serkan 2019-02-27 10:48:24

Artık ilan gelsinnnn