Adalet Bakanlığı 814 İcra Katibi Alımı Başvuruları Yarın Sona Eriyor

Adalet Bakanlığı'nın İcra Dairelerinde görevlendirilmek üzere gerçekleştireceği 814 sözleşmeli icra katibi alımı için başvuru işlemlerinde son saatlere girildi.

Adalet Bakanlığı 814 İcra Katibi Alımı Başvuruları Yarın Sona Eriyor

Adalet Bakanlığı'nın İcra Dairelerinde görevlendirilmek üzere gerçekleştireceği 814 sözleşmeli icra katibi alımı için başvuru işlemlerinde son saatlere girildi.

11 Mart 2021 Perşembe 10:26
Adalet Bakanlığı 814 İcra Katibi Alımı Başvuruları Yarın Sona Eriyor

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nün resmi sayfasından geçtiğimiz günlerde yayımlanan duyuruda sözlü sınav ve uygulamalı sınavla 814 sözleşmeli icra katibi alımı yapılacağı ilan edilmiş, ilgili alım için başvuru yapacak adayların başvuru genel şartlarının yanı sıra KPSS ile ilgili şartları da yerine getirmesi gerektiği vurgulanmıştı. 

İCRA KATİBİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Resmi duyuruda KPSS ile ilgili, "Adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı sınav ve/veya sözlü sınava, lisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP3, ön lisans mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2020 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2020) KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir." denilirken, başvuru yapacak adaylarda aranacak genel şartlar şu şekilde: 

a) Türk vatandaşı olmak,
b) Merkezi sınavın (KPSS-2020) yapıldığı 2020 yılının Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak (01/01/1985 ve sonrası doğumlu olanlar),
c) Görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,
d) Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,
e) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflâs, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
f) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
g) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
h) En az lise veya dengi okul mezunu olup, örgün öğretim yoluyla verilen daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya başvuru tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip bulunmak,
ı) Uygulama sınavında ve sözlü sınavda başarılı olmak, şartlarını taşımaları gerekmektedir.

İCRA KATİBİ ALIMI BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Adalet Bakanlığı 814 İcra Katibi alımı için başvurular e-Devlet üzerinden 12 Mart saat 23.59'a kadar online yapılacak. Başvuru işlemleri https://turkiye.gov.tr adresinden giriş yapılarak 'Adalet Bakanlığı İş Başvurusu' ekranının kullanılmasıyla yapılacak. Başvuru yapacak adayların sınav yapacak adalet komisyonlarından sadece birine başvuru yapabileceğine yer verilen resmi açıklamada, KPSS ve öğrenim durumuyla ilgili belgeleri de sisteme yüklemesi gerektiği kaydedildi. Resmi duyuruda konuya ilişkin, "Adayların öğrenim durumları web servisleri aracılığı ile KPSS-2020’da lisans mezunları için KPSSP3, ön lisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türündeki puanı; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) web servisleri aracılığı ile alınacaktır. Başvuru aşamasında e-Devlet üzerinde mezuniyet bilgileri bulunmayan adayların başvuru sırasında mağduriyet yaşamamaları için e-Devlet üzerinde yer almayan mezuniyet bilgilerini mezun oldukları eğitim kurumundan güncelleştirmeleri gerekmektedir. İlanda belirtilen KPSS puan türü dışında farklı bir puan türünden başvuru yapan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu husustaki sorumluluk adayın kendisine aittir" denildi.

Son Güncelleme: 11.03.2021 11:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.