18-19 Mayıs Bankalar , PTT , Kargolar , Noterler , A101 ve BİM Açık mı?

18 ve 19 Mayıs günleri sokağa çıkma kısıtlaması olacak. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada açık kalacak yerler duyuruldu. Peki 18-19 Mayıs günlerinde PTT , bankalar, kargolar, marketler, A101, Bim, noterler açık olacak mı? İşte detaylar.

18-19 Mayıs Bankalar , PTT , Kargolar , Noterler , A101 ve BİM Açık mı?

18 ve 19 Mayıs günleri sokağa çıkma kısıtlaması olacak. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada açık kalacak yerler duyuruldu. Peki 18-19 Mayıs günlerinde PTT , bankalar, kargolar, marketler, A101, Bim, noterler açık olacak mı? İşte detaylar.

13 Mayıs 2020 Çarşamba 14:23
18-19 Mayıs Bankalar , PTT , Kargolar , Noterler , A101 ve BİM Açık mı?

18-19 Mayıs 2020 PTT , bankalar, noterler, kamu kurumları, Bim, A101, kargolar açık mı?

4 günlük sokağa çıkma ksııtlaması genelgesi yayımlandı. Yayımlanan genelgede 16-17-18-19 Mayıs 2020 günlerinde sokağa çıkma kısıtlaması olacağına yer verildi. 

GENELGE YAYIMLANDI

Yayımlanan sokağa çıkma kısıtlaması genelgesinde açık kalacak yerler şu şekilde verildi:

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 16 Mayıs Cumartesi ve 17 Mayıs Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve online satış yapan işletmeler de kapalı olacak. 

18-19 MAYIS

Kısıtlamanın olduğu 18 Mayıs Pazartesi ve 19 Mayıs Salı günleri marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar 10.00-16.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara gidip gelebilecek. 

Aynı saatler arasında marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

FIRINLAR AÇIK

16 Mayıs Cumartesi, 17 Mayıs Pazar, 18 Mayıs Pazartesi ve 19 Mayıs Salı günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek.)

KURUMLAR

Faaliyetine izin verilen diğer kurum ve kuruluşlar ise şöyle:

"- Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri,

- Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, 

- Acil çağrı merkezleri, AFAD birimleri, Vefa Sosyal Destek birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.), 

- Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50 bin nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecek ve nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri açık olacak),

- Doğal gaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi),

- İçme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler,

- Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri,

- Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar,

- Bulunduğu yerin İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamüller, süt, et, balık üretimi ile gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kâğıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler, 

- Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dahil) ve lojistiğini yapan firmalar,

- Oteller ve konaklama yerleri, 

- Gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri,

- Çalışanları inşaat alanında/maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı veya çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler (İnşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir, başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma alanı sadece inşaat alanı/maden sahaları ile sınırlıdır)

18 MAYIS İDARİ İZİN GENELGESİ YAYIMLANDI

18 Mayıs için idari izin genelgesi yayımlandı. Yayımlanan genelgede memurların 18 - 19 Mayıs 2020 tarihlerinde izinli sayılacağına yer verildi. 

PTT  AÇIK MI?

18 ve 19 Mayıs tarihlerinde PTT 'nin kapalı olması bekleniyor.

KARGOLAR AÇIK MI?

Kargolar çalışacak.

BANKALAR

Sokağa çıkma yasağının olduğu günler bankalar kapalı olacak.

NOTERLER

Noterlerde nöbetçi uygulaması olacak.

BİM - A101 

İki market 16-17 Mayıs 'ta kapalı olacak. 18 ve 19 Mayıs kararı ise henüz açıklanmadı. 

İlanlar art arda yayımlandı. Takip için TIKLAYIN

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.