Türkiye Dev Organizasyon İçin Aday Oldu

Türkiye, 2028 ve 2032 Avrupa futbol şampiyonalarına ev sahipliği yapmak için resmen aday oldu.

Türkiye Dev Organizasyon İçin Aday Oldu

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2028 ve 2032 ´de yapılacak Avrupa futbol şampiyonalarına ev sahipliği yapmak için adaylık dosyasını imzaladı. Dosya, 12 Nisan'da Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından UEFA'ya sunulacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, adaylık dosyasında Türkiye'de organizasyonun gerçekleştirileceği stadyumlar, konaklama, ulaşım, şehir altyapıları başta olmak üzere detaylı bilgiler yer alıyor.

Başvurular sonrası UEFA, 2028 ve 2032'deki Avrupa futbol şampiyonalarına ev sahipliği yapacak ülkeleri ekim ayında açıklayacak.

Dosyada görüşlerine yer verilen  Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin bir spor ülkesi olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin 1962'den beri UEFA üyesi olduğuna vurgu yapan Kasapoğlu, Avrupa futboluna ve yönetimine önemli katkılarda bulunulduğunu ifade etti. 2023 Şampiyonlar Ligi Finali'ne ev sahipliği yapacağını da hatırlattı.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin son 20 yılda sportif tesis altyapısı ve spor mevzuatı konusunda önemli ilerlemeler kaydettiğini, büyük sportif organizasyonlara da başarıyla ev sahipliği yaptığını ifade etti.

Kasapoğlu, "Ülkemiz tesis noktasındaki atılımlarını, bilimsel metotlarla birleştirerek birçok branşta dünyanın zirvesinde yer alan sporcular yetiştiriyor." diyen Bakan Kasapoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye bir spor ülkesidir. Başarımız sadece sahayla sınırlı değil. Özellikle uluslararası organizasyonlar noktasında çıtayı en yükseğe koymuş durumdayız. Her branştan en üst seviye şampiyonalara ev sahipliği yapıyoruz. Tesis kalitemiz, ulaşım ve konaklama altyapımız, genç nüfusumuz, seyirci potansiyelimiz. Bunların hepsini bir araya getirdiğinizde ülkemiz dünyanın en önemli spor destinasyonlarından biri olarak yıldız gibi parlıyor. Türkiye'nin spordaki bu dinamik ve öncü konumunun, Avrupa futbolunun milli takımlar seviyesindeki en önemli organizasyonu Euro 2028 ve Euro 2032'ye de çok önemli değer katacağını düşünüyorum." Dedi.