İlber Ortaylı'dan Mesut Özil'e Tam Destek

Mesut Özil, çirkin saldırılar sonrası milli takıma veda ettiğini duyurmuştu. İlber Ortaylı ise Mesut'un bu kararına tam destek verdi.

İlber Ortaylı'dan Mesut Özil'e Tam Destek

Yaptığı her açıklaması ile gündeme gelen, bilgisi ve tecrübesi ile büyük otorite olan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, son günlerde ırkçı saldırılra ve çirkin açıklamalara hedef olan Mesut Özil hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Dünyaca ünlü Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, son yıllarda başarıları ile gündemi meşgul etmiş, ortaya koyduğu üstün performansı ile dünyada adını iyice duyurmuştu. Ancak son Dünya Kupası'nde Almanya gruplardan çıkamamış ve büyük hayal kırıklığına neden olmuştu. Dünya Kupası'ndan önce Mesut Özil, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Erdoğan'a bu ziyaretinde forma hediye eden Mesut Özil, Alman basını Milanobet tarafından linç edilmişti. Basında linç edilen Özil, toplumda da çirkin saldırılara ve sözlere hedef olmuştu. Bu çirkin saldırıların ardından yıldız futbolcu, Alman milli takımı formasını artık giymeyeceğini, milli takıma veda ettiğini duyurdu.

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı bu karar için "onurlu protesto" diyerek Mesut Özil'e desteklerini iletti.

TAVUKLARI GÜLDÜRECEK TUTUM..

Hürriyet Gazetesi'nde bugün köşe yazısı yayımlayan İlber Ortaylı, Mesut Özil'in çirkin saldırılar sonucu milli formayı bırakmasına şu ifadelerle destek çıktı:

"Herhalde bu derecede efendice ve düzgün konuşan bir insanın Alman toplumuna uyum sorunu olduğunu belirten söylemlere tavuklar bile güler. Maalesef Alman politikacılar ve özellikle Özil’in idari yönden en yüksek amiri olan Reinhard Grindel gibileri bu 'tavukları güldürecek' tutumu sergilediler."

Yazısının devamında Türklerin 50 yıldır Almanya'da olduğunu hatırlatan İlber Hoca, ülkeye sürgün sonucu gelmediklerini, edebiyat, sanat, roman ve ekonomi gibi çok sayıda alanda Almanya'ya çok şey kattıklarını dile getirdi.

Kamubulteni.com  | Ankara