İçişleri Bakanlığı'ndan 'Amedspor" Açıklaması

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü'nden Amedspor'a yönelik denetimlere ilişkin açıklama yapıldı.

İçişleri Bakanlığı'ndan 'Amedspor" Açıklaması

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü'nden Amedspor'a yönelik denetimlere ilişkin açıklama yapıldı.

02 Ekim 2020 Cuma 16:57
İçişleri Bakanlığı'ndan 'Amedspor" Açıklaması

Bazı basın yayın organlarında Amedspor denetimlerine ilişkin gerçek dışı haberler yapıldığına dikkat çekilen İçişleri Bakanlığı Açıklamasında,kulübe belediyeden kanuna aykırı olarak para aktarıldığının (Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (1.500.000 TL), Bismil (30.000 TL) Bağlar (70.000 TL). Silvan (50.000 TL) ve Yenişehir (Ayni)) tespit dildiği ve bu konuya dair suç duyurusunda bulunulduğu belirtilirken, denetimlerin hukuk çerçevesinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

Resmi açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı: 

Teröre müzahir bazı basın organlarında Amedspor’un denetimine ilişkin olarak gerçek dışı haberler yapılması üzerine açıklama yapılması zarureti doğmuştur. 
 
Amedspor’un Mülkiye Müfettişleri ve Dernekler Denetçileri tarafından denetlenmesi sonucunda aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir:
Amedspor Kulübüne Belediye Kanununa aykırı olarak, terör örgütü sözde yöneticileri tarafından verilen talimatlar doğrultusunda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (1.500.000 TL), Bismil (30.000 TL) Bağlar (70.000 TL). Silvan (50.000 TL) ve Yenişehir (Ayni) Belediye Başkanlıkları tarafından Kulübe yapılan yardımlara ilişkin Savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu,
Kulübün, bazı firma ve 3. kişilere olan toplam 9.513.174 TL tutarındaki borçlarının defter kayıtlarından çıkarıldığı,
Kulübün alındı belgesi ile tahsil edilen 125.000 TL tutarındaki bağış ve gelirinin Kulüp kasasına girişinin yapılmadığı,
Maçların yayın hakkı karşılığında TFF’den Kulübe gönderilen 354.264 TL ve 152.700 TL’nin Kulüp defterlerine kaydedilmediği,
Kulüp ile Amedspor A.Ş. arasındaki sözleşme gereği kulübe ücretsiz verilmesi gereken toplam 402.472 TL tutarındaki sporcu malzemelerinin ücretli olarak satın alındığı,
Kulüp ile Amed Spor Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasındaki borç alışverişine ilişkin olarak, Kulübün şirket lehine verdiği temlik nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu’nun adı geçen şirkete ödediği 783.955 TL tutarındaki ödemenin mali defterlere kayıt edilmediği,
         Hususlarına ilişkin olarak savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

Ayrıca, konusu kabahat olan işlemleri nedeniyle, Kulüp yöneticileri ve ilgili kişilere 7.268 TL idari para cezası verilmiştir.
Sporculara ve teknik heyete yapılan maç başı ödemelerinin ve prim ödemelerinin çalışanların ücret hesabında dikkate alınmadığı, sporcu ve teknik adam sözleşmelerinde yer alan işe başlama ve işten ayrılış tarihleri ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan işe giriş ve işten ayrılış bildirimlerinin uyumlu olmadığı tespit edildiğinden, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne tevdi raporu düzenlenmiştir.
Bazı dönemlerde işçi ücretlerinin elden ve çek karşılığında ödendiği tespit edildiğinden, İŞKUR Müdürlüğüne tevdi raporu düzenlenmiştir.
Gider pusulalarında istihkak sahiplerinden herhangi bir vergi tevkifatı yapılmadığı, 7.000 TL ve üzeri bazı ödemelerin aracı finansal kurumlar kanalıyla yapılmadığı, Kulüp ile sporcular, teknik adamlar ve sağlık ekibi arasında düzenlenen sözleşmelerde damga vergisinin ödenmediği, Futbolculara yapılan maç başı ve prim ödemelerinden %5 stopaj kesintisi yapılmadığı ve benzeri hususlarda düzenlenen tevdi raporu Vergi Dairesi Başkanlığına bildirilmiştir.
Adı geçen belediyeler tarafından Belediye Kanununa aykırı olarak Kulübe yapılan yardımlar konusunda Sayıştay Başkanlığına tevdi raporu düzenlemiştir.
Yapılan denetim sonucunda, Kulübün kanunlara ve ilgili mevzuata aykırı hareket ettiğinin tespit edilmesi nedeniyle, yukarıda belirtilen ve benzeri bir çok hususta adli ve idari işlem yapılması için düzenlenen raporlar ilgili mercilere gönderilmiştir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Son Güncelleme: 02.10.2020 17:42
Anahtar Kelimeler:
AmedsporAmedspor Son Dakika
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mirhatazat 2020-10-04 08:27:49

Ozaman bjk fb gs ts başakşehir de kapatılmalı devlet parasila yardımlarıma ayakta kalıyorlar amed spor halkın takımı halkın iradesine kilit vurulmaz

Avatar
Yusuf 2020-10-02 18:13:13

Amedspor kapatılsın

Avatar
Cem 2020-10-02 19:17:46

sonrada o Eve helal ekmek girer mi

Avatar
İsmail 2020-10-02 21:10:19

İstanbul büyükşehir belediyesinin kasadındann da ertuğrulgazi dizisinde oynayan oyuncuların maaşı ödeniyordu onada soruşturma açılmalı bence

Avatar
İbb 2020-10-03 12:58:24

İbb’nin zamanında yaptığı bağışlar ne çabuk unutuldu