Gururumuz Sümeyye Hakkında Merak Edilenleri Anlattı

İki kolu doğuştan olmayan ve kalça kemiğindeki çıkık ile dünyaya merhaba diyen Sümeyye, hayatı sevmenin, umut etmenin, hayalleri gerçeğe dönüştürmenin, hayata bağlanmanın simgesi oldu. 

Gururumuz Sümeyye Hakkında Merak Edilenleri Anlattı

Türkiye' nin gururu : Sümeyye Boyacı.
 

Geçtiğimiz gün İrlanda’da gerçekleştirilen Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre sırtüstünde büyük bir başarıya imza atan ve şampiyon olan 15 yaşındaki Sümeyye, Hürriyet Gazetesi'ne bir röportaj verdi. 

Röportajının başında yüzmeye 5 yaşında başladığını söyleyen sümeyye, ailesinin verdiği destekleri şu şekilde aktardı: "Annemin teşvikleri ile başladım. Ailemin gerek maddi, gerek manevi desteği çok büyük... Onlar olmasa buralarda olamazdım."

Yüzmenin kendisine heyecan kattığını, bu heyecanı yüzmeye başlamadan önce hissetttiğini ve heyecanın hala devam ettiğini söyleyen Sümeyye, "Her zaman yüzmeye başlamadan önce hissettiğim bir heyecan var. O asla bitmiyor. Aşık olmuşsunuz da, ayaklarınız mutluluktan yerden kesiliyor gibi..." ifadelerini kullandı.

Röportajın devamı şu şekilde;

“Türkiye’de artık mantalite değişmeli”

 * Türkiye’de yıllarca evinden çıkamayan, hiç sevip sevilemeyen, sosyal yaşama katılamayan engelli bireyler için neler Sultanbet söylemek istersin?

- Ne yazık ki ülkemizde engellilere rahatsız edici gözlerle bakılıyor. Ama şu sıralarda ben ve diğer engelli sporcuların başarıları göz önünde olduğundan bu durumun değişmeye başlayabileceğini hissediyorum. Yine de engelsiz insanlar gibi normal bir hayat sürdüğümüz sürece, bize dışarıda üzücü gözlerle bakılıyor. Bu önyargıları ve mantaliteyi değiştirmek gerekiyor. Bu yüzden kendimizi her daim sosyal alanlarda kanıtlamak ve göz önünde olup, daha büyük başarılar elde etmek zorundayız.

 * Çok genç yaşta büyük başarılar elde ettin. Türk halkına bir mesajın var mı?

- Ülkemle gurur duyuyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi Türk milleti çalışkan ve zekidir. Bu yüzden de asildir. İnsanların, artık ünlülerin yediklerinin, giydiklerinin fiyatı yerine sporcularının ve sanatçılarının başarılarını konuşması ve yenilerini yetiştirmeye çalışması gerektiğine inanıyorum. Bu yönde ilerlersek, Atatürk’ün istediği gibi bir millet olacağız, ona layık olacağız ve her zaman, hiç durmadan gelişmeye başlayacağız."

Kamubulteni.com  | Ankara