Şubat'ta Ek Atama, 3600 ve MEB Yönetici Atamaları İçin Kritik Ziyaret

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi ve Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum, Milli Eğitim Bakanlığı 'na kritik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Şubat'ta Ek Atama, 3600 ve MEB Yönetici Atamaları İçin Kritik Ziyaret

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi ve Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum, Milli Eğitim Bakanlığı 'na kritik bir ziyaret gerçekleştirdi.

25 Ocak 2019 Cuma 11:10
Şubat'ta Ek Atama, 3600 ve MEB Yönetici Atamaları İçin Kritik Ziyaret

Ek gösterge, ek atama ve yönetici atamaları için kritik görüşme.

Bakan Selçuk'a bu görüşmede,  "Öğretmenlik Meslek Kanunu: İhtiyaçlar ve Öneriler" ve "Eğitim Kurumu Yöneticilerinin Seçimi ve Yetiştirilmesi: Tespitler ve Bir Model Önerisi" başlıklı raporları takdim eden Yalçın, eğitim çalışanlarının sorunlarından bazı başlıkları da iletti.

YÖNETİCİ ATAMALARI

Yönetici atamalarına değinen Yalçın, görev başındaki yöneticilerin mağdur edilmemesi gerektiğini söyleyerek, "Mevcut okul yöneticilerinin müktesep hakları korunmalı ve görevlerine devam etmeleri sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU

Öğretmenlik meslek kanunu hakkında da MEB 'e görüş ileten Yalçın, "Öğretmenlik mesleğini düzenleyecek bir kanuna ihtiyaç olduğu konusunda bir mutabakat var. Ancak bu mutabakatın, kanunun içeriği konusunda da aranması gerekmektedir. Eğitim paydaşları başta olmak üzere, ilgili tarafların görüş ve önerileri alınmalı ve değerlendirilmelidir" dedi.

40 YAŞ MAĞDURLARI

40 yaş mağdurlarının atama ve kurumlararası geçişleri için kadro talepleri meselesine de değinen Yalçın, 'öğretmenliğe ilk defa atanacaklarda 40 yaş şartının değiştirilmesi' taleplerinin yerine gelmesi için çok çaba harcadıklarını ve 40 yaş şartının kaldırılmasını sağladıklarını belirterek, 40 yaş mağdurlarının açıktan atama ve kurumlararası geçişleri için kadro talebini karşılayacak bir çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

EK ATAMA

Türkiye 'de öğretmen açığının 130 bin civarında olduğuna dikkatleri çe kaydeden Ali Yalçın, "20 bin öğretmen alımına ek olarak yeni bir öğretmen alımının daha yapılması, hem atama bekleyen öğretmen adayları hem de eğitime ilişkin reformların kalıcı hale gelmesi, derslerin boş geçmemesi açısından önemlidir" dedi.

EK GÖSTERGE

Genel Başkan Ali Yalçın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a, "Mevcut müdürlerimizin bir müktesep hakkı var. Çünkü onlar sınavla gelmişler. Dolayısıyla bizim açımızdan herkesin bu sınava girmesinden ziyade aşamalı olarak bu sisteme geçiş söz konusu olacak" cümlesi için, "Ben performansı çok benimsemem. Öğretmenlerin belirli notlar üzerinden, performansına dayalı bir sistem kurmak, şu an için gerekli şartlar hazırlanmadan yapılabilecek bir şey değil" cümlesi ve "şu an bütün parametreler performansa temelli değil" tespiti için, toplum yararına çalışma ödevi verilen yükümlülerle birlikte sınıfların boyanması programına katılarak örnek bir davranış sergilediği, mesleki eğitime gereken önemi verdiği, meslek liseliye burs ve askerlik kolaylığı getirileceğini dile getirdiği ve öğretmenlerin ek göstergesinin 3600'e yükseltilmesi konusunun ikinci '100 Günlük Eylem Planı'na alınmasını sağladığı için teşekkür etti.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.