Mahmut Özer'den Yaz Tatili Açıklaması: Yaz Tatili Kısalıyor mu?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaz tatili ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Mahmut Özer'den Yaz Tatili Açıklaması: Yaz Tatili Kısalıyor mu?

Bakan Mahmut Özer, yaz tatilinde yapılacakları tek tek açıkladı. Buna göre yaz tatilinde deprem bölgelerine öncelik verilecek. İşte MEB'den yaz tatili kararı...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı "Yaz Tatili ve 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Faaliyetleri" konulu yazı, Bakan Mahmut Özer'in imzasıyla tüm illere gönderildi. Bakan Özer, yaptığı açıklamada, bu yıl Türkiye'yi derinden üzen 6 Şubat deprem felaketi nedeniyle afet bölgesine öncelik verileceğini belirtti.

Özer, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgedeki okullarda eğitim öğretime kademeli olarak başlandığını hatırlatarak, öğrenme kayıplarının giderilmesi amacıyla "olağanüstü durumlarda eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin alınması gereken tedbirler" çerçevesinde hareket edileceğini bildirdi.

Özer, öncelikle afet bölgesindeki 11 ilde, 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde oluşan öğrenme kayıplarının giderilmesi için 1 Ağustos - 1 Eylül tarihleri arasında yaz okullarında destekleme ve yetiştirme kurslarının düzenleneceğini açıkladı.

Bu kursların 2'nci sınıftan 12'nci sınıf düzeyine kadar verileceğini belirten Özer, öğrenci ve öğretmenlere istedikleri il veya ilçedeki okul ve kurumlarda kurslara katılma imkanı sağlanacağını kaydetti.

Özer, ayrıca İngilizce ve matematik derslerinden hazırlanan çerçeve programları kapsamında Bakanlığa bağlı resmi ve özel örgün eğitim kurumlarının 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12'nci sınıflarında öğrenim gören istekli öğrenciler için 3 Temmuz - 1 Eylül 2023 tarihleri arasında ülke genelinde yaz okulları açılacağını belirtti. Ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel örgün eğitim kurumlarında öğrenim gören 8 ve 12'nci sınıf öğrencileri ile mezunlara yönelik yine bu tarihler arasında destekleme ve yetiştirme kursları düzenleneceği de açıklandı.

Halk eğitimi merkezlerinin de çok yönlü kurslar düzenleyeceğinin altını çizen Bakan Özer, hem öğrencilere hem de yetişkin vatandaşlara hizmet verileceğini ifade etti.