Öğretmenler ve Öğrenciler Dikkat: 23 Nisan Hangi Gün Kutlanacak?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaşırken bayramın pazar gününe denk gelmesi hangi gün kutlanacak sorusunu akıllara getiriyor.

Öğretmenler ve Öğrenciler Dikkat: 23 Nisan Hangi Gün Kutlanacak?

23 Nisan 2023 tarihi pazar gününe denk geldiği için öğretmenler ve öğrenciler hatta veliler bayramın hangi gün kutlanacağını merak ediyor. 23 Nisan kutlama gününün detayları haberimizde....

23 Nisan 2023 pazar gününe denk gelmesi sebebiyle okul bazlı kutlamalar yerel olarak değişebiliyor. Ancak resmi törenler ( İlçe-İl Merkezi) hangi şartlarda olursa olsun 23 Nisan günü yapılıyor. Dolayısıyla resmi törenlerin 23 Nisan Pazar günü yapılacağını söylemem mümkün.

Peki okullarda ne zaman kutlanacak?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı pazar gününe denk geldiği için kutlamaların yapılması 24 Nisan Pazartesi günü olacak. Ancak bazı İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okullar 25 Nisan 2023 Salı günü kutlamayı planlıyor. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının Önemi

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Tüm dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her türlü sorunun el ele, kardeşçe çözülmesi gerektiğinin hatırlatılması bakımından “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” çok büyük önem taşımaktadır. Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak önemli bir yer işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, yurtdışı temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda ve okullarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Kaynak: kamubulteni.com