Öğretmen atamaları ve atama sonrası süreç için yeni uygulama

MEB'den bir açıklama geldi ve öğretmenler için 4 yılda bir uygulanması planlanan yeterlilik sınavlarının detayları açıklandı. İşte o açıklama.

Öğretmen atamaları ve atama sonrası süreç için yeni uygulama

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aytekin tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan son dakika açıklamasında öğretmen atamaları ile ilgili önemli bilgilere yer verilirken atama şart ve esaslarında yapılması planlanan bazı değişiklikler de kamuoyuna duyuruldu. Semih Aytekin tarafından yapılan açıklamada 4 yılda bir yapılması planlanan öğretmen yeterlilik sınavlarına ilişkin bilgiler verildi.

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aytekin, yaptığı açıklamasında 4 yılda bir yapılması planlanan bu sınavın bir seçme, sıralama veya eleme sınavı olmadığını sistem içinde görevine devam eden öğretmenlerin mevcut durumlarının tespit edilmesi için bir çalışma olduğunun altını çizdi. Bu sınav sonucuna göre herhangi bir eleme veya sıralama olmayacağını belirten Aytekin, öğretmenliğe girişte zaten Kamu Personeli Seçme Sınavının uygulandığını vurguladı.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Aytekin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer Betticket verdi:

 "Fakat bir bireyin iyi ve nitelikli öğretmen olup olamayacağını, kişilik özelliklerini ölçmek için KPSS yeterli değil. Geçen yıldan beri mülakat uygulanıyor. Belki ilerleyen yıllarda kişilik testleri, çeşitli psikolojik testlere de tabi tutulacaklar arkadaşlarımız. Sadece akademik başarısı değil, kişiliğinin ve becerilerinin de öğretmenliğe uygun olup olmadığı daha öğretmen alımında belirlenmiş olacak" dedi.

Atama Bekleyen Öğretmenler Mülakat Kaldırılsın İstiyor.. Ama Nafile

Aytekin’in bu açıklaması sonrasında öğretmen atamaları için getirilen sözlü mülakat şartının kaldırılmayacağı, aksine bu yönde adımların atılmaya devam edileceği sonucu ortaya çıkıyor. Ancak bu durumun bir an önce kalkması ve öğretmen atamalarında KPSS puanının tek başına yeterli olması gerekmektedir.

Kamubulteni.com  | Ankara