Hükümetten Öğretmen Ataması Açıklaması

Son Dakika. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk canlı yayınında Hakan Çelik'e gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, öğretmen ataması konusunda da açıklamada bulundu.

Hükümetten Öğretmen Ataması Açıklaması

Gündeme ilişkin açıklamalarla CNN Türk ekranlarına çıkan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş önemli konulara değindi. Gıda krizinden, Suriyeli sığınmacı konusuna oradan da öğretmen atamaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Kurtulmuş’un açıklamalarından öne çıkanlar

Dünyada Gıda Krizi Patlak Verdi Mi?

3 alanın büyük kriz olduğu konuşuluyor. Gıda, enerji ve su olduğu konuşuluyordu. Özellikle gıdayla ilgili meselenin gündeme gelmesi küresel ısınma ve kuraklaşma. Bir gıda meselesiyle karşı karşıya kaldığımız görünüyor. Vatandaşlarımızın bu konuda rahat olmasını istiyoruz. Türkiye hazırlıklarını yapmıştır. Türkiye'de tedarik zincirinde sorun yok. Önemli bir kriz alanıdır. Türkiye bir tehlikeyle karşı karşıya kalmayacaktır.

Finlandiya ve İsveç’e Veto

Türkiye ne İsveç'e ne Finlandiya'ya karşı değildir. Ama Türkiye'nin haklı sebepleri vardı. PYD/PKK'ya verdikleri destek ortadadır. Ayrıca FETÖ'ye verdikleri destek ortadadır. Biz diyoruz ki, Türkiye'nin güvenlik endişesi vardır. Bu ülkelerin acilen tedbir alması. Bizim önceliklerimiz var. Bağımsız, egemen bir ülkeyiz. Türkiye, bunu elini kuvvetlendirmek için yapmıyor. Hayati bir mesele olarak yapıyor.

Suriyeliler Geri Dönecek Mi?

Bu insanlar pikniğe gitmek için gelmediler. Savaştan, katliamdan kaçtılar. Buraya gelen Suriyelilere nasıl imkan sağlandığıyla ilgili bir husus. Göç meselesini bir neden olarak alıyoruz ve onun üzerine konuşuyoruz. Göç meselesi bir sonuçtur. Bir iç savaş. Bu insanlar işkencelerden, katliamlardan kurtulmak için kaçmışlar. Ayaklarındaki terlikle kaçmışlar. Bu operasyonlar niye yapılıyor? Gönüllü ve istekli geri dönüşlerini sağlamak lazım. Güvenli bölgeler sağlandıkça geri dönecekler. 1 milyona yakın Suriyelinin bu şartlar oluşturulur oluşturulmak oraya gideceklerine eminiz.

Hitler zulmünden kaçan Almanların buraya 30'larda gelmesi. Yine aynı şekilde Balkanlardan gelenler, Kafkaslardan gelenler. Anadolu topraklarına sığınmaşlardır. Göçmen meselesi bir insani sorundur.

Ümit ederiz ki bu bölgedeki halkların arasında fikirlerimiz, farklılıklarımız olabilir. Keşke bu noktalara gelmeden bu ülkelerin kendi halkları karar versinler. Suriye'de bir demokrasi sürecin inşa edilmesi lazım. Umut var mı? Çok zor. Türkiye'nin yapabileceği en önemli katkılardan bir tanesi demokratik bir sürecin inşa edilmesi. Bütün bunun bedelini Suriye halkı ödemiştir.

Öğretmen Atamaları

Sayın Cumhurbaşkanımızın şöyle bir özelliği var. Sahada ne konuşuluyorsa gündemde ne varsa o konu Cumhurbaşkanımızın gündemindedir. AK Parti zamanında olağanüstü öğretmen atamaları yapılmıştır. Son dönemlerde de yeni bir öğretmen ataması yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın gündemindedir, masasındadır. Şundan emin olsunlar maksimumu gerçekleştirilmeye çalışılıyor.

Ekonomik Süreç

Turizm ve gıda fiyatlarında rahatlama bekliyoruz. Bu yaz aylarıyla bir rahatlamanın Ukrayna-Rusya krizine rağmen olacağını bekliyoruz. Bu süreçlerde neyin ne olduğunun farkındayız. Hem dünya ekonomisinde hem Türkiye ekonomisinde bir iyileşme görür.

Konuşması kolay, uygulaması zor bir süreç. Türkiye ekonomisi yapısal olarak bir dağınıklık içine girseydi işimiz çok daha zor olurdu. Gayret ve fedakarlıkla bu süreci atlatacağız. İstihdam da biz pandemi öncesi rakamlara geldik. Evet. Zor bir tablodur. Türkiye bundan çıkacaktır.