20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı Ön Başvuru Tarihi ve Branş Dağılımı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili beklenen duyurusu MEB İnsan Kaynakları sayfası üzerinden yayımlandı. Öğretmen atama başvuru şartları, tarihleri, sınav tarihleri ve MEB 20 bin öğretmen atamasına ilişkin tüm detaylar bu haberimizde.

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı Ön Başvuru Tarihi ve Branş Dağılımı

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı Ön Başvuru Tarihi ve Branş Dağılımı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili beklenen duyurusu MEB İnsan Kaynakları sayfası üzerinden yayımlandı. İlgili resmi duyuruda ön başvuru işlemlerinin 26 Mart 2019 tarihinde başlayacağı ve 1 Nisan 2019 tarihine kadar devam edeceği belirtilirken, adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilanının 5 Nisan 2019 tarihinde, sözlü sınavların ise 12 Haziran ile 30 HAziran 2019 tarihleri arasında gerçekleşeceği öğrenildi. Sözlü sınav sonuçları 4 Temmuz 2019 tarihinde MEB tarafından duyurulacak, ilgili sınavlara itirazlar 8-10 Temmuz 2019 tarihlerinde alınacak ve sözlü sınav sonuç itirazlarının sonuçlandırılması 16 Temmuz itibariyle sona ermiş olacak.

MEB Sözleşmeli öğretmen ataması sınav merkezleri de ilgili duyuruda yer aldı. Buna göre 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için adaylar 17 sınav merkezinde mülakat süreci yaşayayacak. 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması sözlü sınavları şu illerimizde gerçekleşecek : 

 MEB'den konuyla ilgili yapılan resmi duyuruda 'Bakanlığımıza bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında sözleşmeli öğretmen atamak üzere başvuru alınacaktır. Başvurular Ek 1’de (Atama Yapılacak Alanlar ile Başvuruya Esas Olacak Taban Puan ve Kontenjan Listesi) belirtilen alanlarda kabul edilecektir.' ifadelerine yer verilirken, öğretmen ataması başvuru şartları aşağıdaki gibi oldu: 

1.1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,

1.2. Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.),

1.3. Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak,

1.4. Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak,

1.5. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

1.6. 2017 veya 2018 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak,

1.7. Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,

1.8. 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava başvurular ilkatama.meb.gov.tr adresinden yapılacak. Başvuru onayları İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılacak. Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir aday için başvuru yapanilecekler. 

DETAYLAR VE DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYIN.

KAYNAK: http://personel.meb.gov.tr/