YSK Memur Alımı Başvuru Ekranı Açıldı

Yüksek Seçim Kurulu, 2020 yılı seçim uzman yardımcısı kadrosuna personel alımı başvurusunun başladığını duyurdu. İnternet üzerinden alınan başvuruların detayları, başvuru şartları ve başvuru bilgileri yazımızda.

YSK Memur Alımı Başvuru Ekranı Açıldı

YSK memur alımı başvurusu başladı.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından geçen hafta bir ilan yayımlandı. Yayımlanan ilanda seçim uzman yardımcısı kadrolarında istihdam etmek üzere kamu personeli alımı yapılacağına yer verildi. Toplamda 15 memur alımı için başvurular bugün YSK resmi internet adresi üzerinden alınmaya başladı. Biz de Kamu Bülteni olarak bu yazımızda YSK'nın kamu personeli alımı başvuru detaylarına ve başvuru bilgilerine yer verdik.

BAŞVURU ŞARTLARI

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığında istihdam edilmek üzere 15 adet Seçim Uzman Yardımcısının alımına başvuru yapacak adayların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48'inci maddesinde yer alan genel şartları taşıması,

b) En az dört yıllık lisans eğitimi veren Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri veya bunlara denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından birisinden mezun olması,

c) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca 2019 ve 2020 yıllarında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS P4 veya KPSS P5 türlerinden en az yetmiş puan almış olması,

ç) Giriş (sözlü) sınavının açıldığı yılın Ocak ayının birinci günü (1 Ocak 2020) itibarıyla 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olması (01/01/1985 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak) veya

7062 sayılı Yüksek Seçim Kurulunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun Geçici 1. maddesinin 9. fıkrası gereğince Kurulun Merkez ve Taşra kadrolarında görev yapan personelin, diğer şartları taşımaları kaydıyla sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü (1 Ocak 2020) itibarıyla 45(kırk beş) yaşını doldurmamış (01/01/1975 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak) olması,

d) Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek hastalığının bulunmaması,

Yapılacak incelemede, katılma şartlarını taşımadığı ve süresi içerisinde başvuru yapmadığı tespit edilenler giriş (sözlü) sınavına alınmazlar. 

BAŞVURU EKRANI

YSK resmi internet adresi başvuru kısmında, başvuru açıklamalarına şu şekilde yer verildi:

  • 1) Bütün sorular tam ve açık olarak cevaplandırılacaktır.
  • 2) Atama başvuru formunda adayın beyanı esas alınacaktır. (Adayın beyan ettiği adli sicil ve askerlik durumu bilgileri doğruluğu yetkili askeri ve adli mercilerden kurum tarafından teyit edilecektir.)
  • 3) Atama başvuru formunda seçilen 2019 veya 2020 KPSS puan türü, başvuru sırasında ÖSYM Bilgi Servisinden kontrol edilerek sadece 70 ve üstü puanı olan başvurular kabul edilmektedir.
  • 4) Gerçeğe aykırı bilgi verildiği ve beyanda bulunduğu tespit edilenlerin atamaları yapılmaz, atamaları yapılmış ise iptal edilir, bu kişiler haklarında Türk Ceza Kanunun ilgili hükümleri uygulanacaktır.
  • 5) Zorunlu olmayan seçenekler seçildiğinde çift tıklayarak seçilmedi yapılabilir.(Örneğin Askerlik Durumu)
  • 6) BAŞVURU NUMARASI MAİL ADRESİNE GÖNDERİLECEKTİR. MAİL ADRESİ GERÇEK OLMALIDIR.
  • 7) Başvuru sonunda verilecek başvuru no kaybedilmemelidir. Başvuruyu Güncelle

Aşağıdaki linki kopyalayıp yeni sekmede açın.

https://ysk.gov.tr/tr/basvuru

Açılan ekranın alt kısmında sizden istenen bilgileri girip başvurunuzu tamamlayın.

SÖZLÜ MÜLAKATA ALINACAKLAR

İlana başvuru yapan adaylar KPSS puanına göre sıralanacak ve adaylara sözlü mülakatta aşağıdaki konulardan sorular sorulacak:

a)    Anayasa Hukuku,
b)    Seçim Mevzuatı (7062 sayılı Kanun, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun, 3376 sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu)
c)    Kamu Yönetimi (657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Türkiye Ekonomisi, İdare Hukuku ve ilgili mevzuatlar. )

İlan metni için TIKLAYIN

SIRADA KATİP ALIMI VAR

YSK'nın, bu ilanın ardından kısa süre içinde katip alımı ilanına çıkması bekleniyor. İlan geldiğinde haberdar olmak için TIKLAYIN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum