Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanından Flaş EYT Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde emeklilikte yaşa takılanlar meselesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanından Flaş EYT Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde emeklilikte yaşa takılanlar meselesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

13 Aralık 2019 Cuma 15:57
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanından Flaş EYT Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanından Flaş EYT Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde emeklilikte yaşa takılanlar meselesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Selçuk, EYT yerine 'emekliliğe hak kazanamayanlar' ifadesini kullanınca sosyal medyada bu tabire büyük tepki geldi. Bakan Selçuk şunları söyledi:

Dünyada emeklilik için üç şart aranır. Belirli bir yaşa gelmiş olmak, belirli bir süre prim ödeme gün sayısına ulaşmak ve belirli bir hizmet süresi. Yasalarla belirlenen bu şartlardan herhangi birisinin olmaması durumunda emekliliği müktesep hak kılmaz, yani kişi emekli olamaz. Türkiye'de bütün dünyada olduğu gibi emeklilik için belirli bir yaş şartı vardı ve maalesef 1992'de bu şart kaldırıldı. 1999'a gelindiğinde o dönem SSK Genel Müdürü olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi ifadesiyle 'sistem iflas etme noktasına geldi.' Ve bu tarihte emeklilik için yine bir yaş şartı getirildi ama bu sefer kademeli bir geçiş öngörüldü. 

AK Parti 2008'de 1999 yılında o dönem hükümeti tarafından çıkarılan 4447 sayılı kanunla getirilen kademeli yaşı aynen muhafaza etti. Nitekim şu ana kadar uygulamada bizim fiili emeklilik yaşımız 52. Yani 2019 yılında emekli aylığını bağladığımız emeklilerimizin ortalama yaşı 52. 65 yaş ancak 2048'de devreye girecek. .Şu an Türkiye, bütün OECD üyesi ülkeler içinde en erken yaşta emekli eden ülkedir. Dünyanın hiçbir ülkesinde ortalama 52 yaşında kimseyi emekli etmiyorlar. Fransa'yı görüyorsunuz. Bunu Anayasa Mahkemesi de tevsik etti, 'hak kaybı yok' dedi, 'kazanılmış bir hak yok' dedi. Genç bağımlılık oranı 35'ten 27'ye iniyor. Yaşlı bağımlılık oranı 13'ten 44'e çıkıyor. 2045'te yaşlı bağımlılık oranının genç bağımlılık oranını aştığı bir ülke olacağız, eğer 3 çocuk hayalimiz gerçekleşmezse.

Türkiye büyüyor, nüfusumuz artmakta, verdiğimiz hizmetler genişliyor ve tüm bu değişkenler doğal olarak bütçemizi de etkiliyor. Ancak, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi oluşturma çabalarımız devam ediyor. Yeni bir etki girmediği sürece de 2071'e kadar sosyal güvenlik sistemimiz sürdürülebilir durumda.

1999'da Türk sosyal güvenlik sistemi, yani o zaman ki SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın konsolide bütçelerine baktığımız zaman, gelirlerinin giderleri karşılama oranı yüzde 64. Prim gelirlerinin emekli aylığı ve sağlık harcamalarını karşılama oranı yüzde 55-56. Sistemin toplam açığının GSYH'ye oranı ise yüzde 2.35 idi. 2002'ye gelindiğinde, yani AK Parti devraldığında gelirlerin giderleri karşılama oranı yüzde 71.5, prim gelirlerinin emekli aylığı ve sağlık harcamalarını karşılama oranı yüzde 61, açığın GSYH'ye oranı ise yüzde 2.22 idi.

Bugün 2019 sonu itibariyle; sosyal güvenlik sisteminin gelirlerinin giderleri karşılama oranı yüzde 91.5, prim gelirlerinin emekli aylığı ve sağlık harcamalarını karşılama oranı yüzde 72, açığın GSYH'ye oranı ise yüzde 0.92. Her üç göstergeye göre de bugün sosyal güvenlik sistemi devraldığımız günle mukayese edilmeyecek kadar iyi durumdadır.

Son Güncelleme: 13.12.2019 16:07
Anahtar Kelimeler:
EytEyt Açıklamaları
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ahmet Çikkan 2019-12-13 16:18:58

52 yaşındayım ne zaman emekli olurum

Avatar
Ismail 2019-12-13 16:46:02

Siz önce şu aile leri yıkmayı bırakın avrupayı örnek almayın erkeği bukadar ezmeyin evdeki anneleri rahat bırakın evden çıkarmak için türlü destekler vermeyi kesin aileyi sizden başka yıkan yok bide yaşlı nüfus artıyormuş hakkatenmi ya senin örnek aldığın avrupa yıllardır bunla mücadele ediyor sen hala onu taklit ediyorsun akıl bunun neresinde

Avatar
Şaban şen 2019-12-13 16:02:08

2048 sen olmicen

Avatar
Saadet 2019-12-13 16:05:25

Cocuk yapmak suçmu su devirde ama suc olacak gibi ben ikinci cocugu yapmaya cesaret bile edemiyorum yasam sartlari cok kötü Allah sonumuzu hayretsin ne diyelim

Avatar
Zeynep 2019-12-13 16:30:00

İlla emekli yapmayacaklar ya onun derdindeler. Ya Allah aşkına Türkiyenin hali yakında batacak açlık sefillikten. Asgari ücreti çıkarıyorsunuz ama elektrik doğalgaz su nereye gidiyor gene devlete. Acıma duygunuz yok sanırım sizin.

Avatar
Murat 2019-12-13 16:15:49

Sayın bakanım ben size bir konuda emeklilik hakkında öneri sunayım
Şimdi bir vatandaş 20 yaşında askere gidiyor askerden geldiği gün itibariyle ssk tarım bağkur esnaf bağkurluya isteğe bağlı ek 5 isteğe bağlı bağkura geçerse 25 yıl bir fiil çalışırsa öderse emekli olabilir mi diyelimki vatandaş çalışmadı ve ödemedi ödemediği günleri emeklilikte ileri yaşa atsın düzenli çalışırsa düzenli heray öderse 25 yılını dolduran emekli olsun bu sayede yemezler içmezler 25 yıl sonra emekli olma hayaliyle öderler çark döner 1.000 TL yapsanızda öderler ve kesin ve net söylüyorum ödeme yapan sayısı artar ve borçlu olanlar bağkur borçlarını öderler bu kanunu hangi tarihten sonra geçerli kılacağınızı uzmanlara sorabilirsiniz lakin 1999 dan önce ssk ya bağkura giren 25 yıl hizmet süresini prim gününe dolduranları emekli edebilirsiniz hiç bütçeye dokunmaz emekli olanları da herhangi bir işyerinde çalışmamaları için kanun da çıkarılabilir
Ayrıca tüm vatandaşlarımiza bilgilendirmek içinde tüm merkez müdürlüklerine tüm il müdürlüklerine yazı gönderip birebir vatandaşları bağkurlu olmaya ssklı çalışmaya teşvik edilebilir saygılarımla

Avatar
Levent tugal Adana 2019-12-13 21:04:01

sevgili bakan siz hakkımızı yediniz ama söz biz sizi uzmeyip ilk seçimde emekli edeceğiz EYT liler

Avatar
Hasan 2019-12-13 20:19:48

Millet vekilleri devlet çalışanlarının da yani beyfendilerinde emeklilik yaşı 65 olsun ben razıyım böyle adalet mi dağıtılır ben böyle adaletin