Vatandaşa Ramazan'da Nakdi Sosyal Yardım

Devletten Ramazan ayında vatandaşlara sosyal yardım müjdesi geldi. Sosyal yardım başvuruları nasıl yapılıyor? Sosyal yardıma kimler başvuru yapabilir? Başvurular hangi internet sayfası üzerinden yapılıyor? Detaylar haberimizde...

Vatandaşa Ramazan'da Nakdi Sosyal Yardım

E Devlet kapısı üzerinden bir açıklama yapıldı ve Ramazan ayında vatandaşlara sosyal destek ödemelerinin devam edeceğine yer verildi. Söz konusu açıklamada sosyal yardım almak isteyenlerin başvurusunu internet üzerinden yapması gerektiğine yer verildi. Bu yazımızda biz de sosyal yardım almak isteyen vatandaşlar için e devlet üzerinden yapılması gereken işlemlere , başvuruya ilişkin bilgilere ve başvuru şartlarına yer verdik.

SOSYAL YARDIM

Geçtiğimiz aylarda sosyal yardımlar için başvuruların artık e devlet kapısı üzerinden alınacağına yer verilmişti. İhtiyacı olan vatandaşlar, gıda ve nakdi yardımlar için e devlet kapısı üzerinden müracaatlarını yapabilmektedirler. E Devlet üzerinden yapılan başvuru, daha sonra Çalışma Bakanlığı tarafından değerlendirilecek. Yapılacak değerlendirmeden sonra sosyal yardım almaya muhtaç ailelere bu ödemeler devlet tarafından yapılacak.

RAMAZAN GELDİ

2022 yılı Ramazan ayı geldi. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte zamlar da art arda geldi. Yıl başından bu yana devam eden fiyat artışlarında ramazan etkisi de görülünce her şey ateş pahası oldu. Ramazan alış verişi yapamayan vatandaşlar, hayırseverlerden ramazan kolisi beklemeye başladı.

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU

Söz konusu durum hakkında e Devlet üzerinden açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada sosyal yardımlara başvuruların internet üzerinden alındığına yer verildi. Sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların aşağıdaki adımları takip ederek başvurusunu internet üzerinden Çalışma Bakanlığı'na iletmesi gerekmektedir. Çalışma Bakanlığına iletilen sosyal yardım başvuruları değerlendirilip vatandaşlara en kısa sürede dönüş yapılacak. Yardımlar gıda ve nakdi yardım ile diğer yardımlar adı altında kaymakamlıklar ve valilikler tarafından gerçekleştiriliyor.

BAŞVURU ŞARTLARI: BU ŞARTLARI

Sosyal yardım başvurusu yapacakların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

  • Adresinin Türkiye'de olması
  • Adres üzerinde gizlilik kararı olmaması,
  • 18 yaşından büyük olması
  • TC vatandaşı olması
  • Son 15 gün içinde aynı evden başka birinin sosyal yardım başvurusu yapmaması gerekmektedir.

BAŞVURU

Sosyal yardım başvurusu için aşağıdaki adrese gitmeniz gerekmektedir.

https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

Bu adrese gittikten sonra kimliğimi doğrula kısmına tıklayıp e devlet şifrenizle giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranın alt kısmında iki kutucuk olacak. Okudum onayladım kutucuklarını işaretleyip Devam Et butonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda kimlik ve ikamet bilgileriniz yer alacak. Bu yerleri de eksiksiz şekilde doğrulayın ve başvurunuzu yapın.