Öğrenci Affı Başvuruları Başladı! Öğrenci Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Neler?

Türkiye genelinde öğrenci affı başvuruları başladı! Peki öğrenci affı başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar...

Öğrenci Affı Başvuruları Başladı! Öğrenci Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Neler?

Türkiye genelinde öğrenci affı başvuruları başladı! Peki öğrenci affı başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar...

Yüksek öğrenimi yarıda kesilen öğrenciler okullarına geri dönebilecek. Peki Öğrenci affı nedir, kimleri kapsıyor, başvurular başladı mı? 

ÖĞRENCİ AFFI YÜRÜRLÜLÜĞE GİRDİ!

Üniversitelerden daha önce ilişiği kesilenlerle, bir programı kazandığı halde kayıt yaptıramayanların okullarına geri dönebilmesine imkan sağlayan düzenleme, 5 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu kapsamda üniversiteler başvuruları almaya başladı.

ÖĞRENCİ AFFINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR? 

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre öğrenci affından faydalanmak isteyen öğrenciler için gerekli olan şartlar şu şekilde verildi; 

Yükseköğretim kurumlarından 5 Temmuz 2022'den önce ilişiği kesilen öğrenciler de kanundan yararlanmak için ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna aynı tarihe kadar başvuru yapabilecek.
Terör, cinsel saldırı, kasten öldürmenin yanı sıra devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduklarına karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği ile mensubiyeti bulunanlar, bu kanundan yararlanamayacak.

Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü (yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik, tıpta uzmanlık, tıpta yan dal uzmanlık, diş hekimliğinde uzmanlık ile eczacılıkta uzmanlık) öğrenimi gören öğrencilerden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar ilişiği kesilenler, kanundan yararlanabilecek. 

ÖĞRENCİ AFFI İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR? 

Üniversiteler öğrenci affı başvurularını almaya başladı. Yüksek öğrenimi yarıda kesilen öğrenciler okullarına geri dönebilecek.

Başvuru tarihine göre öğrenciler güz ya da bahar dönemine kayıt yaptırabilecekler.

Öğrenci affından; intihal yapanlarla terör örgütleri veya devletin güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapılara üyeliği nedeniyle ilişiği kesilenler yararlanamayacak.

Başvurular ilgili üniversitelerin resmi internet sayfası üzerinden verilen bilgiler doğrultusunda yapılabilecek.