Başvurular Ücretsiz Olunca Göçmenler İzdiham Oluşturdu

Olay İstanbul'da yaşandı. Bölgedeki göçmenlere Avrupa'da iş fırsatı sunan bir ofiste başvurular ücretsiz olunca izdiham oluştu.

Başvurular Ücretsiz Olunca Göçmenler İzdiham Oluşturdu

Türkiye'de bulunan sığınmacılara Avrupa'da iş imkanı sağlayan AB destekli bir ofiste önceleri 38 ile 96 dolar arasında değişen başvuru ücretinin kaldırıldığının ilan edilmesiyle kapıda kuyruk oluştu. Başvuru için gelen çok sayıda sığınmacı ofiste izdiham oluşmasına neden oldu.

İstanbul Avcılar'da 2 yıldır hizmet veren ofise, Türkiye'ye yasal yollardan gelmiş ve oturma belgesi olan göçmenler başvuru yapabiliyor. Önceleri 38 ile 96 dolar arasında değişen ücretlerle başvuru kabul eden ofis, yapılan ödemenin iş garantisi olarak algılanması nedeniyle, bu uygulamayı değiştirdi. Başvuruların ücretsiz olduğu ilan edilince de çok sayıda sığınmacı ofiste izdiham oluşmasına neden oldu.

Ofis yöneticisi olan Gamze Nur Turan, işe yerleştirme kurumu olmadıklarını, yalnızca iş göçmenliği başvurusu aldıklarını belirterek "Daha önce belli bir ücret alıyorduk ancak, yanlış anlaşılmalar nedeniyle ücretsiz olarak hizmet veriyoruz. Başvurucuların özgeçmişlerini ilgili yerlere iletiyoruz. Gelen olumlu ya da olumsuz yanıtları, 6 ay içerisinde telefon mesajı veya mail yoluyla iletiyoruz. Özellikle belirttiğimiz konu, Türkiye için iş başvuruları Göç İdaresi, sığınma başvuruları ise Ankara'daki resmi kurumlara yapılmalıdır. Biz sadece iş göçmenliği için başvuru alıyoruz" dedi.

Hepsi Olumlu Yanıt Alamıyor

Yaşan karışıklık nedeniyle başvuruları internet sitesi üzerinden yapılmasını planlandıklarını belirten Turan, "Başvuranların tamamına olumlu yanıt verilmesi söz konusu değil. Kuruluşun aldığı başvurular İngiltere'deki merkezde değerlendiriliyor. Ülkelerin ihtiyaçlarına uygun başvurulara olumlu yanıt veriliyor" dedi.