Ayçiçek Yağına Hem Rakip Hem Çözüm Olacak! Ekim Alanı 9 Kat Arttı!

Edirne’de ekimi 11 bin dekardan 90 bin dekara çıkartıldı.

Ayçiçek Yağına Hem  Rakip  Hem Çözüm Olacak! Ekim Alanı 9 Kat Arttı!

Artan yağ fiyatlarından sonra çözüm olabilecek bir diğer alternatif kanolanın  ekim alanları arttı.Daha kârlı olarak nitelendirdiği kanolaya  çiftçilerden ilgi her geçen yıl daha da artıyor. Kanolanın kış ayında ekilip erken hasat edilmesini fırsata çeviren bölge çiftçisi, ekim nöbetinde ayçiçeğine alternatif olarak gördüğü kanolanın ekim alanını artırdı.
Artış TÜİK Verilerinede Yansıdı
Gelen bilgilere göre ayçiçek yağına en güçlü alternatif olarak ön plana çıkan ve yüzde 50’si yağ olan kanolaya ilginin arttığı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine yansıdı. TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Edirne’de 2017 yılında 11 bin dekar kanola ekilirken bu rakam 2021 yılında 70 bin dekara ulaştı. Bu yıl ise 90 bin dekar alanda üretim yapılması öngörülüyor.


 

"Buğday yerine kanola ve ayçiçeği ekiliyor"
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, kanola ekiminde geçen yıllara oranla artış yaşandığını söyledi. Kanolanın kış aylarında ekilmesiyle yağışlarla belli bir seviyeye geldiğini anlatan Arabacı, kanolanın ayçiçeğine göre daha az riskli bir ürün olduğunu belirterek, kanolanın gelişimlerinin şu an iyi ilerlediğini ifade etti. Başkan Arabacı, çiftçilerin ekim nöbetinde buğday yerine kanola ve ayçiçeği gibi ekilişlere yöneldiğini vurguladı.