117 Ünlü İsim Gezi Parkı Davası Kararlarına İlişkin Bildiri İmzaladı

Gezi Parkı olaylarına ilişkin yürütülen davada geçtiğimiz günlerde karar açıklanmış Osman Kavala ve diğer isimlerin ağır cezalarla hapse mahkum edilmişti. Verilen bu kararın ardından ünlü isimler de harekete geçti.

117 Ünlü İsim Gezi Parkı Davası Kararlarına İlişkin Bildiri İmzaladı

Oyuncu, senarist ve yönetmenlerden oluşan toplam 117 ünlü isim, Gezi Parkı olaylarına ilişkin yürütülen davada, ağır hapis cezası kararlarının açıklanmasından sonra "Gezi sürecinde nerede duruyorsak, bugün yine oradayız" yazılı bir bildiri imzaladı.

Aralarında, Ahmet Mümtaz Taylan, Caner Cindoruk, Ekin Koç, Halil Ergün, Kubilay Aka, Müjde Ar, Mehmet Günsür, Nur Sürer, Mert Fırat, Ercan Kesal, Perihan Savaş, Halil Ergün, Şevket Çoruh, Kaan Urgancıoğlu ve Meltem Cumbul gibi isimlerin imzaladığı bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Bundan 9 yıl önce, 2013 yılında vicdanlı insanların kentine sahip çıkmak üzere başlattığı ve ülke geneline yayılıp milyonların paylaştığı Gezi sürecinde nerede duruyorsak, bugün yine oradayız. Daha önce aynı suçlamadan beraat etmiş, aralarında meslektaşımız Çiğdem Mater'in de olduğu Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi'ye verilen 18'er yıllık, Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını kendimize verilmiş sayıyor ve hiçbir somut delile dayanmayan bu karara itiraz ediyoruz."

"SUSMAYACAĞIZ, KORKMUYORUZ, SİNMİYORUZ"

"Susmayacağız! Biz bu ülkenin sinemacıları olarak içinden çıktığımız toplumun sözü, sesi, yüzüyüz. Bu karar karşısındaki öfkemizi umuda ve cesarete çevirip ülkemizi karanlıktan aydınlığa çıkarmak için elimizden geleni ardımıza koymamayı bir borç; özgürce yaşanacak bir Türkiye'yi hep beraber inşa etmeyi bir görev kabul ediyoruz. Bir korku imparatorluğu kurmak adına girişildiği belli olan bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız. Susmayacağız. Korkmuyoruz, sinmiyoruz!"