Ümit Özdağ: Tatile Giden Suriyeliler Geri Alınmasın

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ bir son dakika açıklaması yaptı. Sınır bölgesine giden ve bazı temaslarda bulunan Özdağ, bayram tatili için memleketlerine giden Suriyelilerin geri alınmaması gerektiğini söyledi.

Ümit Özdağ: Tatile Giden Suriyeliler Geri Alınmasın

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ 'dan dikkat çeken Suriyeliler çıkışı.

Suriye sınırına giden ve burada bir açıklama yapan Özdağ, "Bayramlaşmaya giden Suriyeliler Türkiye'ye geri alınmasın" dedi.

Demirören Haber Ajansı 'nın aktadığı bilgiye göre, Kilis sınırına giden ve burada bazı ziyaretlerde bulunup sınır hattını gezen Ümit Özdağ, Öncüpınar Sınır Kapısı önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Türkiye 'de her 20 kişiden birinin sığınmacı olduğunu söyleyen Özdağ, Avrupa 'da tatile giden Suriyelilerin geir alınmadığını vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizde Suriye'den sığınmış sayıları 4 milyona ilerleyen bir sığınmacı kitlesi bulunmaktadır. Halen Türkiye'de yaşayan 20 kişiden biri sığınmacıdır. Bundan 20 sene sonra Türkiye´de yaşayan eğer Suriyeliler ülkelerine dönmez iseler, her 13 kişiden birisi Suriyeli sığınmacı olacaktır. Bu 7.5 milyon Suriyeli sığınmacının 2040 yılında Türkiye'de olacağı anlamına gelmektedir. Şu ana kadar ülkemizin Suriyeli sığınmacılar için harcadığı para 38 milyar doları bulmuştur. Bayram vesilesiyle birçok Suriyeli sığınmacının ülkelerine gittiklerini ve Türkiye'ye döndüğünü görüyoruz. Avrupa'ya giden Suriyeli sığınmacılar Suriye'ye tatil için gittikleri zaman tekrar gittikleri ülkeye kabul edilmiyorlar, doğrusu da budur. Eğer bir ülkeden savaş için kaçıyor ve tatil yapmaya o ülkeye gidiyorsanız bunun anlamı o ülkede kalma şartlarınızın ortaya çıkmış olmasıdır. Biz İYİ parti olarak Suriyeli sığınmacılara Türkiye'de vatandaşlık değil, Suriye'de bir vatan verme fikrindeyiz. Suriye'ye barışın gelmesi için hızla çalışılması gerektiğine ve Suriyeli sığınmacıların da ülkelerin dönmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bunun ilk adımı bayram için Suriye´ye giden Suriyelilerin Türkiye'ye dönüşlerine izin verilmemesidir. Bayramlaşmaya giden Suriyeliler Türkiye'ye geri alınmasın."

Siz de aşağıdaki yorum kısmından bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Kamubulteni.com | Ankara