Sigara içenler bu haberden sonra bırakacak! Kötü haber tez duyuldu

Sigara içmenin bu zararını öğrendiğinizde düşünmeden bırakacaksınız! Akıl sağlığını korumak isteyen sigarayı bıraksın. İşte detaylar...

Sigara içenler bu haberden sonra bırakacak! Kötü haber tez duyuldu

Danimarka'nın Aarhus Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, sigara içenler için endişe verici bir bulguya imza attılar. Yapılan araştırmada, sigara alışkanlığının insan sağlığına zararlarını bir kez daha teyit ederken, bu kez de akıl sağlığına olumsuz etkileri olduğu ortaya çıktı.

Sigaranın kanserden kalp rahatsızlıklarına, şeker hastalığından solunum yolu rahatsızlıklarına kadar bir dizi sağlık sorununa yol açtığı zaten biliniyordu. Ancak Aarhus Üniversitesi'ndeki bilim insanları, sigara içmenin ayrıca depresyon, bipolar kişilik bozukluğu ve şizofreni gibi akıl sağlığı sorunlarının sebebi olabileceğini gösteren çarpıcı verilere ulaştılar.

Araştırmayı yürüten bilim insanı Dr. Doug Speed, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Rakamlar her şeyi anlatıyor. Sigara içmek akıl sağlığını ciddi şekilde olumsuz etkiliyor. Her ne kadar tek sebep sigara içmek olmasa da sigara tüketimi, akıl sağlığı sorunları nedeniyle hastaneye yatırılma riskini yüzde 250 artırıyor."

sigaranın akıl sağlığına zararı

Speed ve Kanada'daki iki bilim insanı, İngiltere'deki Biobank adlı veri tabanına erişerek kapsamlı bir analiz gerçekleştirdi. Bu veri tabanı, dünyanın en büyük insan sağlığı veri kaynaklarından birini oluşturuyor ve araştırmacılara geniş bir veri yelpazesi sunuyor. Araştırma sırasında, insanların sigaraya başlama yaşları da detaylı bir şekilde incelendi.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer sonuç ise şuydu: "Sigara içmeye akıl sağlıklarından önce başlıyorlar. Ortalama olarak insanlar 17 yaşında sigara içmeye başlıyor ve 30 yaşında da ortalama olarak zihinsel sağlık sorunları yaşamaya başlıyorlar."

Dr. Speed, bu bulguların arkasında sigara içmenin tetikleyebileceği bazı genlerin olduğunu da belirtti. Sigara içmeyen insanlarda ise bu genlerin akıl sağlığı hastalıklarını tetikleme riskinin daha düşük olduğu görüldü.

Bu yeni bulgular, sigara içmenin sadece fiziksel sağlık için değil, aynı zamanda akıl sağlığı için de büyük bir risk taşıdığını gösteriyor. Sigara tüketiminin azaltılması ve önlenmesi, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı korumak için önemli bir adım olarak ön plana çıkıyor.