"O Vatandaşlara Faturada Kolaylık Yapılamldır"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Palandöken, esnaflara faturalarda kolaylık yapılması gerektiğini söyledi.

"O Vatandaşlara Faturada Kolaylık Yapılamldır"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken 'den esnaflar için önemli istek.

Son dönemlerde enerji kaynaklarına gelen zamlara tepki gösteren Palandöken, devletin bu zamları süspanse etmesi gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Piyasanın rahatlaması için bazen devlet zamları geciktirip fiyatları kontrol altına almalı. Elektrik, doğalgaz ve petrol fiyatlarındaki zamlar, tüm ürünlerin fiyatını etkilediği için vatandaşa yansıtılmamalı. Normalde üç ayda bir tarife yenilenen elektrikte fiyatlar bir ay önceden artırılmış oldu. Doğal akış seyretseydi, elektrik tarifeleri Ekim ayında yenilenecekti. Şimdi tüm zamlar üst üste gelmiş oldu. Kurban Bayramı'ndan yeni çıkan vatandaşlar şimdi de okulların açılmasıyla birlikte çocukların eğitim masraflarını karşılayacak. Eğer zamlar bir süre daha ertelenseydi vatandaşlarımız yeni eğitim öğretim yılını zamsız geçirmiş olacaktı. Ana girdi olan elektrik ve doğal gaz zamları süspanse edilseydi enflasyon rakamları da bu kadar yüksek çıkmaz. Çünkü enerjideki zamlar enflasyon rakamlarını doğrudan etkiliyor"

EN YÜKSEK FATURAYI ÖDÜYORLAR

Esnaf ile sanatkarların en yüksek faturaları ödediğini söyleyen Palandöken, "Enerji, esnafımızın en önemli maliyet unsurundan biri olduğu için bu zamlardan en çok esnafımız etkileniyor. Esnafımızın yanı sıra sanayici başta olmak üzere tüm kesimler zamların etkisini yaşıyor. Enerji kalemlerine gelen fiyat artışı tüm mal ve hizmetlerin fiyatını artırmaktadır. Bu yüzden, özellikle enerji gibi çok yoğun bir şekilde girdi olarak kullanılan lokomotif ürünlere yapılan zamlar süspanse edilmeli. Enerjideki zamların bir süreliğine vatandaşa yansıtılmaması için çalışılmalı. Öte yandan elektrik ve su başta olmak üzere enerji fiyatlarında esnafa özel indirim sağlanmalı." ifadeleri ile açıklamasını sonlandırdı.

Kamubulteni.com |Ankara