Meteoroloji "Türkiye'ye Asit Yağmuru Geliyor" İddialarına Cevap Verdi: Etna Yanardağın'dan Gelen Bulutlar...

Bir süredir İtalya Etna Yanardağ'ından oluşan kül bulutlarının Türkiye'ye geleceği ve Türkiye asit yağmurları yaşanacağı iddialarına meteoroloji son noktayı koydu.

Meteoroloji "Türkiye'ye Asit Yağmuru Geliyor" İddialarına Cevap Verdi: Etna Yanardağın'dan Gelen Bulutlar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü "Türkiye'ye asit yağmuru yağacak" iddialarına yanıt verdi. Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre "asit yağmuru" gibi bir durum söz konusu değil.

Etna Yanardağı'ndan kaynaklı kül bulutlarının Türkiye'ye doğru geldiği ve Türkiye'de asit yağmurlarına sebep olacağı iddiaları Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yalanlandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Açıklamada, “Söz konusu Etna kaynaklı kül bulutlarının ülkemize etkilemesi beklenmemektedir" denildi.

İtalya'da bulunan Etna Yanardağı 21 Mayıs'ta aktif hale geldi. Sosyal medyada yanardağın faaliyete geçmesiyle kül bulutlarının Türkiye'ye doğru geldiği ve Çarşamba günü Ege ile kısmen de olsa Marmara bölgesinde asit yağmur riski olduğu iddia edildi. Bu iddialar üzerine Meteoroloji Genel Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Avrupa'nın en aktif yanardağı olan İtalya'daki Etna Yanardağı 21-22 Mayıs 2023 tarihlerinde yeniden faaliyete geçmiştir. Genel müdürlüğümüzce son yapılan HYSPLIT tahmin modeli ileri yörünge analizlerine göre Etna kaynaklı kül bulutlarının Yunanistan'ın güneyinden geçerek deniz üzerinden doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir. Sözkonusu Etna kaynaklı kül bulutlarının ülkemizi etkilemesi beklenmemektedir. Genel Müdürlüğümüzce kül bulutlarının hareketi 7/24 esasına göre takip edilmektedir" ifadelerine yer verildi.