İlk Açıklama Geldi: Bayram Namazı Camilerde Kılınacak mı? Evde Kılınır mı 2020

Ramazan Bayramı 1. günü sabah namazından 1 saat sonra kılınacak Bayram namazı camide mi kılınacak? Korona nedeniyle Bayram Namazı camide kılınacak mı? Evde bayram namazı kılınır mı? İşte detaylar.

İlk Açıklama Geldi: Bayram Namazı Camilerde Kılınacak mı? Evde Kılınır mı 2020

Bayram namazı hakkında açıklama.

11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayının yarısından fazlası geride kaldı. Ramazaz ayının son günlerine girilmesi ile birlikte vatandaşlar , Ramazan Bayramı 'nın camilerde kılınıp kılınmayacağı konusunu araştırmaya başladı.

KORONA NEDENİYLE CAMİLER KAPALI

Koronavirüs nedeniyle camiler Mart ayında kapatılmış ve Cuma namazları dahil tüm vakit namazların evde kılınması istenmişti.

NORMALLEŞME BAŞLADI

Korona salgınının azalması sonrası normalleşme için ilk adımlar atıldı ve normalleşmede ilk aşama bugün başladı. AVM 'ler, berberler, kuaförler bugün açıldı. 

AVM'LER AÇIK CAMİLER NİYE KAPALI ELEŞTİRİLERİ

Normalleşmenin başlaması sonrası sosyal medya üzerinde paylaşım yapan binlerce kişi, "AVM'ler açıldı, camiler kapalı" eleştirisini yaptı. 

DİYANET BAYRAM NAMAZI İÇİN NE DİYOR?

Edinilen son dakika bilgilerine göre Diyanet , bayram namazının sosyal mesafe kuralına uyularak kılınmasını istiyor. 

BAYRAM NAMAZI KILINACAK MI?

Diyanet 'in bayram namazı kılınsın teklifinin ise şimdilik mümkün görünmediği bildirildi.

KABİNE TOPLANACAK

Bugün düzenlenecek kabine toplantısında bu konunun gündeme gelmesi bekleniyor. Ancak Bayram namazının camilerde kılınıp kılınmaması kararının 18 Mayıs 2020 'de yapılacak kabine toplantısında alınması bekleniyor. 

BAYRAM NAMAZI EVDE KILINIR MI?

Kur-an'ı Kerim 'de Ramazan Bayramı ile ilgili ayet şu şekilde:

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz (tekbirler getirmeniz) ve şükretmeniz içindir.” (Bakara, 2/185).

Kur’an’daki ilgili ayetlerden bayram namazının cemaatle kılınması gerektiği anlaşılmaktadır.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA